V Etiopii pomáháme zlepšit hygienické a sanitační návyky

Publikováno: 13. 8. 2024 Doba čtení: 3 minuty
V Etiopii pomáháme zlepšit hygienické a sanitační návyky
© Foto: Ivan Dzido

Už přes 15 let pomáháme v Etiopii zlepšit výživu, zdravotní a hygienické podmínky. Pracujeme ve školách, zdravotnických centrech i v domácnostech v oblasti Hawassa Zuriya. Výsledky naší práce mají dopad – například studentky a studenti, kteří kvůli nedostatku záchodů ve školách vynechávali výuku, teď chodí do školy pravidelně.

Mnoho lidí v Etiopii nemá přístup k pitné vodě a toaletám. To způsobuje šíření chorob a nemocí. Proto posilujeme vazby mezi vládními institucemi a snažíme se zlepšit zdravotnický systém. Stavíme hygienické a sanitační zařízení ve školách a zaměřujme se na školení a aktivity s místními, abychom posílili prevenci podvýživy a šíření infekcí. V Hawassa Zuriya pomáháme lidem, kteří se často potýkají s infekčními onemocněními a podvýživou kvůli špinavé vodě, nedostatku záchodů a špatným výživovým návykům. Zároveň poskytujeme zdravotnickým zařízením a školám základní nástroje, prostřednictvím kterých mohou situaci měnit.

Úzce spolupracujeme s místními zdravotními dobrovolníky, které jsme vyškolili a každý měsíc jsme se setkávali, abychom zjistili, co je nového a posbírali informace od místních lidí.

„Vyškolili jsme ženy a lokální autority v oblasti hygieny a používání toalet. Pravidelně pracujeme a komunikujeme s místními lidmi. Teď už umí postavit záchody a umývají si ruce po jejich použití,“ říká Anchinesh Aeymiro, dobrovolnice v Jara Damua.

Díky zapojení místních lidí je možné na lokální úrovni udržitelně změnit hygienické podmínky. Každý z dobrovolníků má na starosti 30 domácností a podporuje je ve stavbě a používání záchodů.

Danchlo Kayamu pracuje s 30 rodinami, které vzdělává v oblasti výživy, čistoty životního prostředí a používání toalet. Tyto informace poté sdílí také se sousedy.

„Všimli jsme si velkých změn. V návaznosti na školení vidíme pokles v šíření nemocí,“ říká Danchlo.

Závadná voda a nedostatek záchodů mají negativní vliv na zdraví lidí. V Etiopii je velká část přenosných nemocí způsobena omezeným přístupem k bezpečné pitné vodě a špatnými hygienickými návyky. K tomu přispívají také environmentální faktory, které způsobují společně se špatnou hygienou 50 % případů podvýživy. Voda, správná hygiena, výživa a zdraví spolu tudíž úzce souvisí.

Podle výzkumu v prosinci 2019 mělo v oblasti Hawassa Zuriya přístup k sanitačním zařízením 70 % populace, ale méně, než polovina domácností používala záchody. Z toho většina již postavených záchodů nesplňovala základní požadavky na kvalitu.

Zaměřujeme se také na základní potřeby místních škol. Na základní škole Shamana Garmama v Hawassa Zuriya jsme zajistili pitnou vodu pro více než 1500 studentů a postavili jsme zde záchody. Lediso chodí do školního klubu a vzdělává svoje vrstevníky a místní lidi o správně výstavbě záchodů a jejich údržbě. Je rád, že teď mají ve škole nové toalety: „Teď, když máme ve škole čisté zázemí, se můžeme plně soustředit na studium.“

Ředitel školy Shimelis Gatiso zaznamenal, že díky novým toaletám chodí do školy více žáků, kteří před tím kvůli špatným sanitačním podmínkám výuku vynechávali. Bethelhem je studentka a členka školního klubu. Také ona je ráda, že mají ve škole nové toalety. 

„Dříve jsme na záchodech neměli ani vodu a jejich používání bylo nepohodlné. Na těch nových je dokonce i mýdlo a jsou mnohem čistější.“

Podle výzkumu dodržuje pouze jeden ze tří občanů v oblastech, kde pracujeme, základní hygienické návyky, například umývání rukou mýdlem. Pouze několik zdravotnických zařízení má přístup k nezávadné pitné vodě a správně nakládá s odpady. Proto podporujeme zdravotnická centra ve 23 kebele a učíme je správným hygienickým a sanitačním návykům. Ve zdravotnickém centru Shamana Sefera jsme postavili záchody, zajistili přístup k pitné vodě, doručili potřebné vybavení a proškolili jsme personál.

Ředitel zdravotnického centra Aklilu Aliye říká: „Člověk v tísni nám zajistil školení, postavil toalety a spalovny odpadu a poskytnul materiály na prevenci infekcí. Dříve jsme neměli přístup k pitné vodě a vyhovující toalety. Teď máme čistou vodu po celý den. Nejen, že se tím výrazně snížily případy střevních potíží, ale také to velmi ocenili naši zaměstnanci.“
Tyto aktivity na podporu zlepšení zdraví, hygieny a sanitace v Hawassa Zuryia podporuje Česká rozvojová agentura. V Hawassa Zuriya tak pomáháme na 170 000 lidem. 
Autor: Hassina Ousman Nurie

Související články