V etiopském regionu Tigraj skončila válka a lidé mají díky nám opět čistou vodu
Publikováno: 21. 8. 2024 Doba čtení: 4 minutyZničující dvouletá válka v etiopském regionu Tigraj zanechala značné škody na infrastruktuře. Zničena byla také místa s pitnou vodou, některá z nich není možné vůbec používat. Díky financování od Evropské unie jsme pomohli obnovit přístup k vodě v několika zasažených vesnicích.
Málokdo si dokáže představit žít bez vody. Lidé v regionu Tigraj si prošli těžkým obdobím. Kvůli dva roky trvající válce přišli místní i o ty nejzákladnější věci, jako je čistá voda. Po podepsání mírové dohody mezi etiopskou vládou a tigrajskou stranou se region vzpamatovává z válečného traumatu.
S Birey W/tinsay jsme se potkali v oblasti Samre , zhruba 70 kilometrů daleko od hlavního města regionu Mekele. Birey žije ve vesniciMy Woyane, poblíž jednoho z nedávno obnovených vodních zdrojů. Birey je 40letá svobodná matka čtyř dětí a svou rodinu živí prodejem palivového dřeva. Vzpomíná na těžké časy, kterými společně se sousedy čelila během války. Jedním z problémů byl omezený přístup k čisté vodě, což vedlo k nejistotě a vážným zdravotním problémům.
Před válkou měli lidé z vesnice přístup ke dvěma zdrojům vody: jeden byl vhodný k pití, druhý byl slaný a sloužil pouze pro zvířata. Po vypuknutí války byly tyto studny poškozené a nepoužitelné.
Ve dvou oblastech jsme obnovili devět studní, čímž jsme Birey a dalším lidem zajistili přístup k čisté vodě v blízkosti jejich domovů. Birey zmiňuje, že to byla pro celou vesnici velká pomoc: „Nyní máme k dispozici čistou vodu nedaleko od místa, kde žijeme. Pijeme ji, aniž bychom se báli, že nám z ní bude špatně. Je čistá a sladká. Zlepšilo se také naše zdraví a jsme za to moc rádi.“
Vesnice, kde bydlí Birey má nyní přístup k čisté vodě. Pro vodu sem chodí i obyvatelé z okolní, kde voda není. Proto musí správci omezit příděl vody každé domácnosti na dva kanystry vody denně, aby zajistili spravedlivou distribuci.
Kidan Tesfay ze Seharti, z vesnice Addis Alem, má zraněnou nohu a nemůže nosit plný kanystr. Dříve musela jít hodinu pěšky po členitých cestách, aby si přinesla vodu z řeky nebo rybníka. Často se spoléhala na pomoc ostatních. Nově opravené místo s pitnou vodou je i pro ni velkou pomocí, protože vesničané jsou nyní ochotnější jí vodu přinést, když je studna poblíž.
V oblasti Samre a Seharti působíme po dohodě s regionálním vodohospodářským úřadem. Našli jsme 9 studní, které jsou kvůli válce zničeny a opravili jsme jeVláda nemohla situaci zvládnout sama kvůli finančním potížím. Nově opravené studny jsou pro místní lidi velkou pomocí.
Birhane Tsegay se o vodní zdroje stará a uvádí, že komunita najala hlídače, aby studny chránil.
Díky Evropské unii má přístup k obnoveným studnám v oblasti Samre a Seharti přibližně 733 domácností, což je 3 782 lidí. Opravy těchto devíti studní byly dokončeny během pouhých dvou měsíců a stály v přepočtu přes 370 000 Kč.
v regionu Tigraj se nachází stále mnoho dalších poškozených vodních zdrojů. Podle hodnotící zprávy jich zůstává řada mimo provoz. K obnovení přístupu k čisté vodě pro celou tigrajskou společnost je nutná trvalá podpora.