V Jemenu jsme poskytli humanitární pomoc 65 000 lidem
Publikováno: 16. 1. 2024 Doba čtení: 3 minutyPo téměř devíti letech konfliktu trpí v Jemenu miliony lidí. Pokračující hospodářská krize narušuje dostupnost veřejných služeb. Dlouho trvající konflikt křehkost jemenské ekonomiky a klesající kupní síla značně prohlubuje zranitelnost obyvatel. Podpořili jsme více než 65 000 lidí, především zajištěním přístupu k nezávadné pitné vodě a budováním infrastruktury v obcích, školách a zdravotnických zařízeních.
Podle OSN přibližně 15,3 milionu lidí potřebuje pomoc v přístupu k pitné vodě, sanitaci a hygieně (WASH). Více než 60 % obyvatel nemá přístup k nezávadné pitné vodě nebo je tento přístup omezený.
Denně máme pouze 3 litry vody
"V městských oblastech dostává většina rodin méně než tři litry vody na osobu a den, což je čtyřikrát méně, než je standard pro přežití, aby pokryly všechny své každodenní potřeby od osobní hygieny po pití, přípravu jídla nebo úklid. V některých okresech trpí 36 % dětí mladších pěti let akutní podvýživou. Dětem se nedostává potřebných živin pro správný růst a vývoj, což je zároveň činí náchylnějšími a zranitelnějšími vůči nemocem. Od začátku konfliktu navíc přibližně 40 % zemědělců opustilo svou půdu a v loňském roce zaznamenalo 60 % zemědělských domácností pokles příjmů," říká Jan Šindelář, zástupce regionálního ředitele pro Jemen a Afghánistán.
Humanitární potřeby jsou v Jemenu jedny z největších na světě. Není pochyb o tom, že humanitární pomoc v Jemenu zachránila životy, zabránila utrpení, zpomalila kolaps státních služeb a zabránila nejhorším následkům několika katastrof, jako je vypuknutí hladomoru a epidemie cholery. Přesto přetrvávají problémy a potřeba dlouhodobých řešení.
Zajištění přístupu k nezávadné pitné vodě
Člověk v tísni pracuje v Jemenu od roku 2021, a to především ve 3 oblastech na jihu Jemenu. „Od té doby jsme podpořili více než 65 000 lidí především tím, že jsme komunitám, školám a zdravotnickým zařízením zajistili přístup k nezávadné pitné vodě a hygienickým zařízením. Kromě obnovy vodních zdrojů a infrastruktury, zapojujeme učitele a studenty do školení o osobní hygieně. Tím minimalizujeme rizika spojená s kontaminací vody nebo nedostatečnou hygienou. Pomáháme také ženám a dětem trpícím akutní podvýživou,“ říká Arslan Malik, ředitel mise Člověka v tísni v Jemenu.
Na konci roku jsme v rámci boje proti choleře rozdali hygienické balíčky 4 760 lidem ve vesnicích v okrese Tuban v oblasti Lahj. „V listopadu 2023 se epidemie cholery během několika dnů až týdnů rychle vystupňovala a zastihla místní úřady nepřipravené. V koordinaci s našimi místními partnery jsme rychle zareagovali a epidemii tím zbrzdili. Rodinám s omezeným nebo nulovým příjmem jsme poskytli základní hygienické potřeby, abychom zajistili, že budou schopny udržovat základní hygienické standardy a chránit se,“ říká Arslan Malik.
Podpora zemědělství a vzdělávání v roce 2024
V roce 2024 plánujeme pokračovat v našich současných aktivitách, které zachraňují životy. „Plánujeme také podpořit venkovské domácnosti hledáním způsobů, jak zadržet vodu v krajině a zabránit jejímu znečištění, zlepšit jejich výnosy a snížit dopad probíhajících klimatických změn,“ říká Jan Šindelář. „Podpoříme také vzdělávání obnovou škol, vybavením, vyškolením učitelů a psychosociální podporou dětí,“ dodává.
Ačkoli jsou současnou situací zasaženi prakticky všichni obyvatelé Jemenu, navrhovaná intervence bude prioritně zaměřena na extrémně zranitelné domácnosti bez stabilních zdrojů příjmů. Může se jednat o domácnosti s více dětmi, domácnosti vedené staršími členy rodiny, nebo s osobou se zdravotním postižením, také domácnosti s jedním rodičem nebo s těhotnou či kojící ženou.
Naše práce v Jemenu by nebyla možná bez velkorysé podpory našich partnerů z Alliance2015 , Welthungerhilfe, České rozvojové agentury, Ministerstva zahraničí České republiky, Klubu přátel a zejména bez spolupráce místních nevládních organizací.