V Jemenu pomáhá s dodávkami vody solární energie
Publikováno: 20. 6. 2023 Doba čtení: 2 minutyMěsto Al-Hawtah je těžce poznamenáno hrůzami a utrpením, které je způsobeno osm let trvajícím konfliktem v Jemenu. Přibližně šedesát tisíc lidí, mezi kterými jsou i vnitřní uprchlíci a lidé, kteří těmto lidem poskytují ubytování, se dennodenně potýkají s nedostatkem čisté vody. I přes to, že se humanitární organizace snaží nedostatek vody řešit vodovodními řady a vrty, vody stále není dostatek. K jejich provozu totiž byla potřeba elektřina, která pro centrální vodní nádrž funguje pouze 3-6 hodin denně.
„V naší čtvrti fungovala voda jednou za 10 dní,“ vysvětluje Hašem Saleh, který se stará o místní vodní rozvody. „Většina rodin posílá své děti pro vodu do studní, musí čekat ve frontách a pro vodu chodí opravdu daleko,“ dodává.
Vybavení a školení pro místní vodárnu
Pracovníci ČVT se rozhodli tento dlouhodobý problém řešit. Díky finančním prostředkům od Alliance2015, organizace Welthungerhilfe a Klubu přátel Člověka v tísni, ČVT obnovil tři nefunkční vodní vrty, aby zvýšil dodávky vody pro obyvatele Al-Hawtahu, a vybavil Dendaru 64 solárními panely, které poskytují 32 kW čisté energie.
ČVT také pomohl s nepřetržitým provozem vodních čerpadel. Díky tomu má 59 850 lidí, včetně více než 10 000 vnitřních uprchlíků, žijících v Al-Hawtahu a okolí, udržitelný přístup k vodě pro své každodenní potřeby.
„Většina lidí, kteří vodu odebírají uvedla, že jim to výrazně usnadnilo život. Dříve měli vodu pouze jednou za 7-10 dnů, dnes ji mají denně. Peníze a čas, který lidé investovali do nákupu a nošení vody, mohou nyní investovat do jídla a vzdělání pro své děti,“ říká Eng. Abdulrahman Abdo z Člověka v tísni.
Pomoc lidem na cestě za lepším životem
Voda je základní životní komoditou, ale je to jen jeden z problémů. Podle Hašema Saleha konflikt uvrhl již tak chudé lidi do propasti chudoby. Nemají prostředky, aby si vydělali a uživili své rodiny.
Vleklé krize v Jemenu vyžadují kombinaci základní pomoci a trvalých řešení, aby se zmírnilo rozsáhlé lidské utrpení. Každý třetí člověk je závislý na humanitární pomoci, aby mohl přežít, pokud jde o zajištění základních potravin, vody a hygieny a zdravotnických služeb.
Hašem Saleh si uvědomuje, že tak rozsáhlé potřeby lze uspokojit pouze tehdy, když se lidé a místní spojí, aby něco změnili. „Lidé jsou unaveni z probíhající války, protože trvá už asi osm let a situace se stále zhoršuje. Nyní si lidé začínají více uvědomovat, že musí sami udělat změnu. Věřím, že s podporou humanitárních organizací a zvyšováním povědomí lidé převezmou odpovědnost za své životy."