V Kambodži zasažené suchem poskytujeme lidem pitnou vodu a vodní filtry
Publikováno: 27. 5. 2016 Doba čtení: 2 minutySedmačtyřicetiletá Thi Mom má hodně odpovědnosti, kterou musí zvládat. Matka čtyř dětí se stará nejen o ně a o malého vnoučka, ale také o svého hendikepovaného manžela, který již devět let nemůže chodit. Zatímco starší děti pomáhají otci s rybařením na malé loďce, Mom tráví většinu času zajišťováním vody pro rodinu. Sehnat dostatek vody zde bylo vždy složité, ale od dubna, kdy Kambodžu postihla silná sucha, je to ještě náročnější.
Mom chodí každý den ke studni vzdálené zhruba 500 m. Má pouze dvě malé nádoby, takže často musí jít během jednoho dne tam a zpět třeba třicetkrát. Někdy za den nachodí až 30 km. Na místě pak často musí čekat, aby si mohla napumpovat vodu. Studna totiž patří jedné bohatší rodině, která ji používá primárně pro svou vlastní potřebu.
„Když jsem rychlá, tak dostanu vodu, ještě než se vyčerpá. Poslední dobou ale studna často vysychala, takže jsem musela dlouho čekat, než zas naplní,“ říká Mom. „To, jak dlouho čekám u studny, ovlivňuje, kolik času pak mám na ostatní povinnosti. Musím ještě stihnout praní a připravit jídlo pro zbytek rodiny. Párkrát jsem již kvůli tomu musela odložit večeři až o tři hodiny.“ Momy manžel má navíc problémy s ledvinami, což znamená, že se musí prát jeho oblečení každý den, aby ho měl čisté. Na praní je voda ze studny vhodná. Ale na pití ne. Mom proto musí vodu převařovat několikrát za den, aby jí měli dost. Jinak by celá rodina mohla dostat vážné průjmy.
Do této náročné sezóny horka se rodina navíc rozrostla o malého vnoučka, který všem přidělal spoustu starostí. „Kvůli horku jsou hladiny příliš nízké a voda je kalná. Pro miminko tak není dobrá ani po převaření. Bojíme se mu ji dávat,“ popisuje Mom. Její manžel ukazuje hrnek od čaje, ze kterého pil, na dně zůstaly kalné zbytky. „Opravdu jsme se báli, že by tahle hnědá voda mohla být pro naše miminko nebezpečná. Nechtěli jsme, aby bylo nemocné, takže jsme museli začít kupovat čerstvou vodu od dodavatele. Koupili jsme ji třikrát a pokaždé jsme museli zapltit zhruba 20 000 rielů (5 USD) za pouhých 200 litrů.“
Organizace CARE a Člověk v tísni reagují na sucha v Kambodži, která jsou nejhorší za poslední desetiletí, a poskytují rodinám, jako je ta Momy, velké nádoby s pitnou vodou. „Myslím, že teď máme dost pitné vody, abychom přečkali celý příští měsíc,“ pochvaluje si Mom. „Jsem velmi šťastná, že ji máme. Teď už nebudeme muset pít špinavou vodu ze dna studny, ani utrácet velké množství peněz a kupovat si ji.“ CARE a Člověk v tísni také poskytují rodinám keramické vodní filtry, aby byla voda, kterou pijí, opravdu bezpečná. „Tyto filtry na vodu jsou velmi dobré,“ říká Mom. „Díky nim je veškerá voda, kterou miminku dáváme, čistá. Takže zůstane zdravé a bude mít dobrý začátek do života,“ dodává.