V Kosovu pomáháme školám s inkluzivním vzděláváním
Publikováno: 15. 3. 2022 Doba čtení: 3 minutyČlověk v tísni podporuje právo na vzdělání dětí se speciálními potřebami a žáků ze zranitelných komunit v Kosovu. Vycházíme přitom ze zkušeností našeho programu Varianty, který pracuje s učiteli v České republice. Kosovský projekt Vzdělávání pro všechny financuje Evropská unie a Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.
Arti se narodil s Downovým syndromem. Díky Člověku v tísni mu teď se školou pomáhá pedagogická asistentka – stážistka, která s ním je celé vyučování.
Arti se hrdě chlubí svými domácími úkoly a tím, jak si balí učebnice do aktovky. Maminka Florentina se mu snaží pomáhat, ale on vždy trvá na tom, že to zvládne sám. Florentina kdysi s Artim chodila do školy a učila se s ním. Topro ni znamenalo práci na plný úvazek. Všechno se teď změnilo díky projektu Vzdělávání pro všechny. Artimu pomáhají asistenti pedagoga. “S Artim jsem pracovala jen s písmeny a psaním, ale společně s asistentkou se teď učí i matematiku. Učila jsem Artiho počítat od 1 do 10, ale teď už umí i odčítat a sčítat čísla," říká Florentina. Samozřejmě ji také těší, že má více volného času pro sebe.
V současné době Artimu pomáhá jako asistentka Xhennete Shabani. Je stážistkou ve škole "Daut Bogujevci" a byla vybrána a vyškolena právě v rámci zmíněného projektu. "Arti je rozkošný. Dokáže rozlišovat mezi různými pojmy, umí vyjádřit své emoce z intelektuálního, sociálního, ale i osobního hlediska a je poměrně samostatný. Umí také pracovat ve skupině a dokáže se přizpůsobit jakémukoli úkolu, který dostane," vysvětluje Xhennete, která pochází z komunity Ashkali a již z dřívějška má zkušenosti s podporou zranitelných dětí.
Programu se zúčastnily tři skupiny stážistů, celkem jich bylo 42. V osmi přijímajících školách a dvou vzdělávacích centrech pracovali na různých pozicích, například jako psychologové, logopedi, asistenti pedagoga nebo samotní pedagogové. Ke konci roku 2021 se počet podpořených dětí se speciálními potřebami a dětí ze zranitelných komunit pohyboval kolem 230.
Zvýšení povědomí a podpora inkluzivního vzdělávání v Kosovu
Artiho třídní učitelka Haxhere Reqica si váží každodenní pomoci stážistů: "Skvěle se mi s nimi spolupracuje. Kromě Artiho jsou ochotni pomoci každému dítěti, které to potřebuje. Stážisté jsou někdy přítomni ve třídě a někdy berou děti do knihovny. Učím hodně dětí a často se jim nemohu pořádně věnovat."
Haxhere Reqica se také zúčastnila školení pro učitele v oblasti inkluzivního vzdělávání, kde se naučila prověřené postupy z programu Varianty – vzdělávacího programu společnosti Člověk v tísni v České republice. "Je to skvělá příležitost spolupracovat s kolegy z Česka. Na základě naší vzájemné spolupráce jsme schopni přenést české znalosti o inkluzivním vzdělávání do Kosova a podpořit tak partnerské organizace občanské společnosti ve zlepšování jejich schopností pomáhat dětem se speciálními potřebami a ze znevýhodněných komunit," říká Njomza Emini, manažerka projektu ČvT.
Celkem se školení o inkluzivním vzdělávání zúčastnilo více než 150 učitelů a další ještě budou proškoleni, než projekt skončí. Zlepšila se mimo jiné i kapacita klíčových institucí v oblasti poskytování kvalitních služeb a inkluzivního vzdělávání.
Projekt "Vzdělávání pro všechny – naplňování práv dětí a dospívajících se zvláštními potřebami a ze znevýhodněných komunit" je financován Evropskou komisí v rámci programu ”European Instrument for Democracy and Human Rights“ (EIDHR) a spolufinancován Ministerstvem zahraničních věcí České republiky. Projekt realizuje Člověk v tísni a dvě místní partnerské organizace – The Ideas Partnership a Autizmi Flet – v šesti kosovských obcích. Mezi tyto obce patří Prishtinë/Pristina, Gjilan/Gnjilane, Fushë Kosova/Kosovo Polje, Graqanicë/Gracanica, Lipjan/Lipljan a Obiliq/Obilic.
Tento program je v oblasti vzdělávání novinkou, protože služby jako například logopedie nebyly dříve v kosovských veřejných školách nabízeny.