V Praze vzniká centrum pro občanskou společnost v postsovětských zemích
Publikováno: 19. 2. 2015 Doba čtení: 3 minutyDnes, ve čtvrtek 19. února 2015, se veřejnosti oficiálně představuje nové Centrum pro občanskou společnost (Prague Civil Society Centre), které bude podporovat občanské iniciativy v zemích Východního partnerství (Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán), Rusku a zemích Střední Asie.
„Zakládáme nové Centrum, protože vnímáme, že občanská společnost v regionu má na jednu stranu obrovský potenciál, na druhou stranu je zvlášť v některých zemích pod stále větším tlakem,“ vysvětluje ředitel Centra Rostislav Valvoda. Občanskou společnost pojímá Centrum v širším slova smyslu. „Chceme podporovat nejen tradiční neziskovky, ale rovněž inovativní neformální iniciativy a projekty (též internetové) nebo tvůrčí jedince jako jsou blogeři, filmaři, umělci či nezávislí badatelé. Budeme se také zaměřovat na oslovení mladších generací a lidí působících mimo hlavní města,“ doplňuje Valvoda.
Centrum bude ojedinělé poskytováním široké a komplexní formy podpory: bude udělovat granty neziskovým organizacím a občanským iniciativám, dostatečně flexibilní, aby umožňovaly fungování i ve stále složitějších podmínkách. Centrum bude také organizovat školení, semináře a workshopy (ať ve fyzickém nebo virtuálním prostoru), na kterých se budou potkávat představitelé občanské společnosti z různých zemí regionu. Hodlá také rozvíjet příležitosti pro stáže, stipendijní pobyty a studijní návštěvy v České republice, ale například také v Polsku, na Slovensku a dalších zemích střední Evropy. Ve spolupráci s jednou z českých univerzit kromě toho plánuje založit magisterský studijní obor „transformační studia“. Cílem Centra je stát se dynamickým a moderním místem setkávání pro lidi z celého regionu, které bude podporovat přeshraniční spolupráci a sdílení znalostí při prosazování hodnot otevřenosti, tolerance, principů právního státu, lidských práv a důstojnosti.
Centrum má tři zakladatele: respektovaný polský think-tank Institute of Public Affairs, norskou organizaci Human Rights House Foundation a českou společnost Člověk v tísni, která vyhrála mezinárodní výběrové řízení na vybudování Centra.
„Do výběrového řízení jsme se přihlásili, protože coby Středoevropané i nadále cítíme solidaritu s regionem, s nímž nás pojí zkušenost z doby nesvobody. Zároveň je to příležitost navázat na prvorepublikovou Masarykovskou tradici, kdy Praha tamní občanské společnosti už jednou poskytovala vnější útočiště,“ přemítá ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.
Vedle tří zástupců zakládajících organizací zasedá v sedmičlenné správní radě Centra uznávaný historik Timothy Snyder, programová ředitelka moskevské kanceláře organizace Human Rights Watch Táňa Lokšinová, předseda think-tanku European Stability Initiative Gerald Knaus a spoluzakladatel a ředitel pro inovace neziskové organizace Sourcefabric Douglas Arellanes.
Finance na zprovoznění Centra poskytují dvě soukromé nadace (C.S. Mott Foundation a Oak Foundation) a česká, americká a švédská vláda.
Centrum již minulý měsíc uspořádalo na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy veřejnou přednášku Timothy Snydera s názvem „Ukrajina, Rusko a klíčový význam občanské společnosti“. Nynějšího oficiálního představení Centra v Praze se účastní zástupkyně ředitele Výboru proti mučení (Committee Against Torture) v Nižním Novgorodu Olga Sadovská, zakladatel a ředitel exilové ázerbajdžánské internetové televize Meydan TV Emin Milli či ukrajinská novinářka a spoluzakladatelka iniciativy Euromajdan SOS Maria Tomak. Součástí programu v prostorách WAYRA na Václavském náměstí je vystoupení populárního satirického ruského hudebníka Vasji Oblomova. Zahájení je určeno pouze pro zástupce médií.
Více informací poskytne koordinátor pro média Dan Macek, tel.: 775 443 609
Stránky Centra najdete na WWW.PRAGUECIVILSOCIETY.ORG