V Sýrii pokračujeme v naší práci a vyhodnocujeme, jak můžeme pomoci v nově zpřístupněných oblastech
Publikováno: 12. 12. 2024 Doba čtení: 3 minutyPád Assadova režimu v Sýrii znamenal zlom v humanitární situaci v zemi. Nedávný vývoj, včetně eskalace nepřátelských akcí, přispěl k již tak naléhavým humanitárním potřebám v zemi, kde pomoc potřebuje již více než 16 milionů lidí. „V nově otevřených oblastech plánujeme podpořit navrátilce i hostitelské komunity programy potravinové bezpečnosti, vody, hygieny či podpory živobytí a přidat programy zaměřené na rozvoj, rekonstrukci a sociální soudržnost,“ vysvětluje naše plány Tomáš Kocian, regionální ředitel Člověka v tísni pro Blízký východ. V zemi budeme usilovat o registraci a oficiální zahájení činnosti v nově zpřístupněných oblastech s případným otevřením kanceláří v Aleppu a Damašku.
Podle OSN byl od 28. listopadu vysídlen přibližně jeden milion lidí, převážně žen a dětí. Ukončení leteckých útoků a ostřelování na území Idlibu, povzbudilo k návratu vysídlené rodiny, čímž klesl počet dočasně vysídlených osob.
Lidé mají tendenci se vracet domů, ale musí čelit destrukci a nedostatku služeb
Jsou hlášeny návraty do oblastí dříve kontrolovaných vládou, zejména v jižním Idlibu a severním Hamá. Vzhledem k míře destrukce a nedostatku služeb je však na návraty příliš brzo.
„V severozápadní Sýrii vidíme, že zatímco někteří jednotlivci se pokoušejí vrátit do svých domovů, mnozí se vracejí do táborů, protože jejich domovy jsou zničené. Stejně tak i infrastruktura v jejich rodných městech v oblastech dříve kontrolovaných vládou. Města podél bývalé frontové linie jsou po těžkých bojích v minulých letech prázdná, bez vody a elektřiny, s nefunkčními obchody, zdravotnickými službami a školami,“ vysvětluje Tomáš Kocian, regionální ředitel Člověka v tísni pro Blízký východ.
Člověk v tísni se od roku 2012 aktivně angažuje v severní Sýrii a je lídrem v poskytování programů pomoci a obnovy v oblasti vzdělávání, potravinového zabezpečení, finanční pomoci, nouzové pomoci, WASH a zdrojů obživy. V Sýrii zaměstnáváme přibližně 600 lidí, především místních pracovníků. Jen v roce 2023 jsme poskytli humanitární pomoc téměř milionu lidí v celé severní Sýrii a finanční pomoc 67 milionů eur.
„Ohledně návratů vysídlených lidí do našich vesnic, je to nepopsatelná radost. Lidé cítí nový život. Lidé zde byli trpěliví a vydrželi dlouhé bombardování, takže radost je obrovská,“ popisuje své pocity Anwar, který se právě vrátil domů, do své vesnice Jawbas nedaleko Saraqíbu.
„Bohužel, když jsme se vrátili, byly domy zničené. Říkal jsem si, že tohle nemůže být naše vesnice, ten rozsah zkázy je obrovský. Všichni cítí, že charakter vesnice se změnil,“ dodává Anwar.
Fronta se dlouhou dobu odehrávala přímo v Janwas. „V některých oblastech, i mezi domy, jsou minová pole. V současné době život v Sarakibu neexistuje. Nejsou tam žádné služby, voda ani elektřina. Není tedy možné se jen tak vrátit domů, i přesto někteří, kteří mají finanční možnost, se plánují v létě vrátit. Mnozí se ale pravděpodobně nebudou moci vrátit vůbec. Přesto je příchod do vesnice pro mnohé důležitý a pomáhá jim překonat bolest,“ vysvětluje Anwar.
Změna územní kontroly narušila humanitární pomoc, zejména na severovýchodě země, kde hrozí, že vnitřně vysídlené osoby v některých oblastech ztratí přístup k důležité pomoc, včetně potravin. Pohyb obyvatelstva je proměnlivý a nepředvídatelný, někteří zvažují návrat do svých původních domovů, které se nachází v oblastech pod dřívější kontrolou vlády. Do dnešního dne bylo na severovýchodě Sýrie vysídleno přibližně 100 000 osob.
Potravinová bezpečnost, zdravotnictví a vzdělání jsou nyní hlavními problémy
Fórum nevládních organizací v severozápadní Sýrii upozorňuje, že humanitární potřeby dosáhly kritické úrovně, přičemž jako hlavní problémy se jeví potravinová bezpečnost, zdravotní služby a vzdělávání. Ceny chleba v Idlibu a Aleppu od konce listopadu prudce vzrostly. Tento nárůst je způsoben znehodnocením měny, hospodářskou nestabilitou a narušením dodavatelských řetězců. Nemocnice v celé Sýrii jsou přetížené, zejména na severozápadě Sýrie, kde bylo od 27. listopadu hlášeno více než 1 900 případů úrazu.
Mezitím zůstává vážně narušeno vzdělávání, kdy 3,7 milionu dětí nemůže navštěvovat školy. Dále se zhoršují psychické problémy dětí.
Naše práce a další kroky
Pokračujeme v aktivitách potravinové bezpečnosti, podpoře pekáren a rekonstrukčních pracích v severozápadní Sýrii. Další programy jsou revidovány na základě situace. Vzhledem k pokračujícímu pohybu vysídlených osob nám chybí spolehlivé údaje. Náš tým proto neustále vyhodnocuje situaci v oblastech, kde působíme. To zahrnuje ověřování potřeb komunit, které podporujeme, posuzování demografických změn a vyhodnocování, zda naše současná práce odpovídá vznikajícím potřebám v dalších oblastech. Naším cílem je zajistit, aby naše práce byla smysluplná a odpovídala potřebám lidí, kterým poskytujeme služby.