Vietnam: Přístup k Facebooku výměnou za omezení svobody slova
Publikováno: 23. 4. 2020 Doba čtení: 3 minutyČlánek agentury Reuters informoval o tom, že se Facebook, výměnou za stabilní přístup z Vietnamu k této sociální síti, dohodnul s vietnamskými úřady na omezení svobody projevu. Facebook v e-mailu společnosti Reuters potvrdil, že „neochotně“ vyhověl požadavku vietnamské vlády „omezit přístup k obsahu, který je považován za nezákonný“. Dohoda je zřejmě důsledkem 7 týdenního odstavení lokálních serverů Facebooku ve Vietnamu - státní telekomunikační společnosti měly údajně omezit jejich provoz, díky čemuž nebylo stránky možné používat.
Reuters ve svém článku uvedla, že cenzura “protistátních” příspěvků je jednou z klíčových změn obsahové politiky Facebooku.
Pojmy „nezákonný obsah“ a „protistátní příspěvky“ připomínají právní ustanovení omezující svobodu slova, která Vietnam přijal, a která byla mezinárodními organizacemi zabývajícími se lidskoprávní tematikou kritizována jako nebezpečně vágní. Jejich součástí je Zákon o kybernetické bezpečnosti, účinný od roku 2019, podle kterého je kritika vlády na internetu trestná. Tento zákon také zavazuje internetové společnosti jako je Facebook a Google ukládat data na místních serverech, a na vyžádání vietnamské vlády vydat osobní údaje uživatelů. Podle Trestního zákoníku z roku 2015 může navíc uživatel zveřejňující online obsah, ve kterém kritizuje vládu, čelit obvinění z “protistátní propagandy” (Článek 117) a „zneužívání demokratických svobod k porušování státních zájmů“ (článek 331).
Používání těchto zákonů řadí Vietnam mezi země světa, které nejvíce porušují svobodu slova. V seznamu World Press Freedom Index 2020, který každoročně sestavují Reportéři bez hranic (Reporters Without Borders), se Vietnam umístil na 175. místě ze 180 hodnocených zemí.
Do vězení kvůli aktivitám na Facebooku
Mezi nejnovější případy patří zadržení Dinh Thi Thu Thuy úředními orgány provincie Hau Giang z 18. dubna, za „zveřejňování a sdílení stovek protistátních příspěvků na Facebooku“, které údajně porušují Článek 117 Trestního zákoníku. Takovéto obvinění může vést k trestu odnětí svobody až na 20 let. Podle údajů Amnesty International, bylo ve Vietnamu uvězněno přibližně 10 % “vězňů svobody” (Prisoners of Conscience) právě v důsledku své aktivity na Facebooku.
Spoluúčast Facebooku na porušování svobody slova je v rozporu s mezinárodními normami v oblasti lidských práv. Obecné zásady (OSN) v oblasti podnikání a lidských práv, které Rada OSN pro lidská práva schválila v roce 2011, naléhavě žádají podniky, aby „zabránily vzniku nebo přispění k nepříznivým dopadům v oblasti lidských práv prostřednictvím svých aktivit“ a aby „se snažily zabránit nebo alespoň zmírnit negativní dopady na lidská práva, které přímo souvisí s jejich činností, výrobky nebo službami v jejich obchodních vztazích“(Zásada 13).
Facebook je jednou, ne-li jedinou platformou, kde by Vietnamci mohli otevřeně, pokojně a efektivně vyjadřovat své názory a přemýšlet o sociálně-politických otázkách. Popularita a důležitost Facebooku výrazně vzrostla v době COVIDu-19, zejména kvůli přístupu veřejnosti k informacím a možnosti občanů se zapojit. To následně vedlo k nárůstu potlačování svobody projevu. Policie ve městě Can Tho zatkla 2. dubna na základě článku 331 Trestního zákoníku Ma Phung Ngoc Tua. Byl obviněn z publikování a sdílení 14 příspěvků týkajících se COVIDu-19 na Facebooku a “pomlouvání” režimu.
Za překlad z angličtiny děkujeme Kristině Jochmannové.