Vnitřní oznamovací systém

Vnitřní oznamovací systém

Příslušné osoby pověřené k přijímání a prošetření oznámení jsou: 

Barbora Vonešová (RDD)
Martina Zikmundová (ostatní sekce)

Jak lze oznámení podat? 

Oznámení lze podat prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému Člověka v tísni, o.p.s. níže uvedeným způsobem: 
  • Písemně: Písemně na adresu Člověk v tísni, o.p.s., Barbora Vonešová / Martina Zikmundová, Šafaříkova 24, 120 00 Praha 2 (lze zaslat poštou či předat osobně na recepci na této adrese), na obálku uveďte text: „Neotevírat – pouze k rukám příslušné osoby“ 
  • Telefonicky:
    • Barbora Vonešová: +420 775 894 935
    • Martina Zikmundová: +420 734 742 982
    • o telefonickém oznámení se pořizuje písemný záznam
  • E-mailem: whistleblowing@clovekvtisni.cz
  • Osobně: Osobně lze oznámení podat pouze po předchozí domluvě; termín osobní schůzky je třeba si sjednat telefonicky nebo e-mailem. 
Oznamovatel může oznámení rovněž podat prostřednictvím externího oznamovacího systému zřízeného Ministerstvem spravedlnosti.

Co lze oznámit? 

Prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému („dále jen „VOS“) mají oznamovatelé možnost oznámit 
  • možné porušení zákonů s negativním dopadem na jednotlivce, veřejné zdraví a bezpečnost, nebo majetek organizace, a 
  • možné protiprávní jednání, které má znaky trestného činu nebo přestupku, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100000 Kč, nebo které jinak porušuje zákon nebo jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie v oblastech vymezených § 2 odst. 1) zák. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů.  

Kdo může oznámení podat?

  • Oznámení může podat zejména osoba, která pro organizaci vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, zejména je v pracovněprávním vztahu, nebo je dobrovolníkem nebo vykonává odbornou praxi či stáž. 

  • Oznamovatelem může být i osoba, která je s Člověkem v tísni v dodavatelsko-odběratelském vztahu nebo v jiném kontaktu v souvislosti s výkonem takové práce nebo jiné obdobné činnosti. Prací nebo jinou obdobnou činností se rozumí i ucházení se o výše uvedenou práci činnost.

  • Člověk v tísni však nevylučuje přijímání oznámení od jakýchkoliv ostatních osob. Oznamovatelem může být fyzická osoba, která vzhledem k okolnostem a informacím, které má k dispozici v době oznámení, jedná v dobré víře, že podávané oznámení se opírá o věrohodná fakta a pravdivé skutečnosti. Oznamovatel nesmí učinit oznámení vědomě nepravdivé.
  • Oznámení lze podat i anonymně. Anonymní stížnosti nebo oznámení však můžou být méně důvěryhodné a není tedy možné v plném rozsahu zajistit dodržení stanoveného postupu pro posouzení anonymně podaných oznámení. Oznámení lze podat v libovolném jazyce. 
Rozsah a kvalita předkládaných informací mají zásadní vliv na prošetření oznámení.

Má oznamovatel zajištěnu ochranu? 

  • Informace o totožnosti oznamovatele je možné poskytnout jen s jeho písemným souhlasem. Výjimkou je situace, kde je nutné informaci poskytnout orgánům veřejné moci podle jiných právních předpisů. Oznamovatelé jsou vybízeni, aby v jakémkoli oznámení uváděli svá jména. 

  • Pokud oznamovatel uvede v oznámení své osobní údaje, bude je Člověk v tísni, o.p.s. jako správce údajů zpracovávat, neboť je to nezbytné k prošetření oznámení (pro splnění právní povinnosti, která se na správce vztahuje podle Zákona). Doba zpracování činí 5 let ode dne přijetí oznámení. Správce nebude údaje předávat jiné osobě. Základní práva subjektu údajů (oznamovatele), jakož i údaje o správci a kontakt na pověřence pro ochranu osobních údajů jsou uvedeny zde: https://www.clovekvtisni.cz/zpracovani-osobnich-udaju-1s.

  • Oznamovatel má dále právo na ochranu před odvetnými opatřeními. Odvetná opatření jsou taková opatření, která mohou způsobit oznamovateli újmu a jsou v příčinné souvislosti s podaným oznámením. Odvetná opatření mohou mít zejména podobu zastrašování, hrozeb, represálií (včetně přeřazení na jiné pracovní místo nebo rozvázání pracovního poměru) nebo pomsty v důsledku podaného oznámení. Proti jakýmkoliv odvetným opatřením jsou chráněny oznamovatel a dále osoba, která poskytla pomoc při zjišťování informací v oznámení, při samotném podání oznámení nebo při posouzení jeho důvodnosti, osoba, která je ve vztahu k oznamovateli osobou blízkou i osoba, která je zaměstnancem nebo kolegou oznamovatele. Bude-li zjištěno, že se některý z pracovníků společnosti ČvT dopouští odvetných opatření, bude proti němu zahájeno disciplinární řízení, včetně případného propuštění.  

Jak rychle bude oznámení vyřízeno?

  • Oznamovatel obdrží do 7 kalendářních dnů potvrzení, že oznámení bylo přijato

  • Příslušná osoba je povinna posoudit důvodnost oznámení a písemně vyrozumět oznamovatele o výsledcích posouzení do 30 dnů ode dne přijetí oznámení. 

  • V případech skutkově nebo právně složitých lze tuto lhůtu prodloužit až o 30 dnů, nejvýše však dvakrát. O prodloužení lhůty a důvodech pro její prodloužení je příslušná osoba povinna oznamovatele písemně vyrozumět před jejím uplynutím.

Jak bude oznámení prošetřováno? 

  • Oznámení je vždy přiděleno příslušné osobě, která bude mít povinnost oznámení v stanovené lhůtě zpracovat a o výsledku prošetření vždy vyrozumět oznamovatele

  • Po přijetí oznámení bude nejprve posouzena důvodnost podaného oznámení. V případě, že je oznámení vyhodnoceno jako odůvodněné, budou povinnému subjektu, kterého se oznámení týká, doporučena opatření k nápravě nebo předejití protiprávnímu stavu
Kodex chování ČVT ke stažení
Směrnice o whistleblowingu ke stažení