Volání ze Sýrie: Přeshraniční pomoc je nepostradatelná a musí pokračovat
Publikováno: 23. 12. 2019 Doba čtení: 4 minutyStanovisko Člověka v tísni k obnovení přeshraniční spolupráce pro vstup do Sýrie.
STANOVISKO čLOVĚKA V TÍSNI
Členové Rady bezpečnosti OSN se v minulých dnech nedokázali dohodnout na prodloužení mechanismů přeshraniční pomoci. Uvedli tak v ohrožení životy milionů lidí v Sýrii, kteří jsou na humanitární pomoc sousedních zemí odkázaní. Rezoluce byla poprvé přijata v roce 2014 a umožňovala mezinárodním nevládním organizacím a Organizaci spojených národů vstupovat na území Sýrie a poskytovat humanitární pomoc lidem, kteří ji neodkladně potřebují.
Jen v listopadu dorazilo na území Idlibu více než 1000 nákladních aut s nezbytnou humanitární pomocí. V malé provincii Idlib momentálně žijí čtyři miliony lidí, z nichž většinu (70%) tvoří ženy a děti. Přibližně polovinu obyvatel Idlibu ale představují lidé, které okolnosti donutily opustit svůj domov a utéct před nebezpečím. Zhruba dva miliony obyvatel Idlibu proto žijí v polorozpadlých budovách, stanech v odlehlých oblastech nebo jsou natěsnaní v jednolůžkových pokojích v domech cizích lidí.
Násilí, které se neustále stupňuje, vyhnalo podle OSN jen v minulých týdnech z domovů více než 130 tisíc osob.
Vůbec nejhorší na celé události je, že situace trvá již osm let a řešení konfliktu je stále v nedohlednu. Veškeré prostředky a zásoby, které syrské rodiny měly, jsou dávno pryč. Lidé už nemají z čeho čerpat a jejich zdravotní stav se stále zhoršuje. Mnozí z nich uprchli již poněkolikáté v řadě a každý útěk jen prohlubuje jejich fyzické vyčerpání a snižuje materiální prostředky.
Člověk v tísni vyzývá členy Rady bezpečnosti OSN, aby zaručili, že rezoluce 2449 bude, jakožto naprosto nezbytná, obnovená před svým vypršením, tedy do 10. ledna. Člověk v tísni se tímto připojuje k výzvě dalších neziskových organizací, které požadují roční prodloužení rezoluce, aby tak mohly i nadále poskytovat nezbytnou přeshraniční pomoc.
KONTEXT
LIDÉ
V rámci naší pomoci v Sýrii se denně dostáváme do kontaktu s tisíci lidmi, farmáři, majiteli pekařství, učiteli, rodiči. Ti všichni jsou vystaveni hrozbě, že budou odříznuti od životně důležitých zdrojů.
Basha je matkou sedmi dětí, kterou neúprosná situace v Sýrii vyhnala ze svého domova. Za posledních pět let byla nucena se se všemi dětmi několikrát přestěhovat. Nyní ji střechu nad hlavou poskytuje neoficiální tábor na severu Idlibu, jehož poloha ale představuje pro rodiny v něm žijící naprostou izolaci od všech základních služeb. „Nejtěžší ze všeho je, když někdo onemocní, protože zde není žádná možnost, jak nemocnému poskytnout lékařskou péči,“ vysvětluje Basha. „Také mám velké obavy z blížící se zimy. Stan nás moc neochrání před deštěm a větrem.“ ČTĚTE VÍCE
Většina vysídlených dětí nemá možnost chodit do školy a z války má těžké psychické následky. Traumata, kterými děti prošly, výrazně poznamenávají jejich život a mají také neblahý vliv na jejich budoucnost. Seznamte se díky Azzam s podmínkami, ve kterých děti v táborech žijí. ČTĚTE VÍCE
See inside a temporary camp, where Bashar is one of hundreds of thousands of children dependent on aid
SOUČASNÝ VÝVOJ
Situace v severozápadní části Sýrie se během posledních dní dramaticky zhoršila. Kvůli obnoveným leteckým útokům a ostřelování je podle OSN stále více lidí nuceno utíkat na sever a drsná zima jen zvyšuje zranitelnost těchto lidí. Mnozí z nich jsou na útěku už po několikáté a potřebují akutní humanitární pomoc, zejména střechu nad hlavou, jídlo, zdravotní pomoc, prostředky na vaření a ochranu před zimou.
Mnoho Syřanů uteklo do Idlibu, protože tam donedávna byl relativní klid, což se ale nedávno změnilo. Na velmi malém území se tísní obrovské množství lidí.
JAK POMÁHÁ ČLOVĚK V TÍSNI?
Naše pomoc na severu Sýrie pokračuje. V nadcházejících dnech budeme poskytovat pomoc lidem v Idlibu, které nedávné letecké útoky vyhnaly z domovů. Náš tým bude tento týden distribuovat hygienické balíčky, finanční a potravinovou pomoc více než tisíci rodin.
Jak před nedávnem uvedl představitel OSN Mark Cutts: „Idlib je v plamenech a svět tomu jednoduše nemůže jen přihlížet.“
Pro více informací kontaktujte:
Tomáš Kocian, People in Need’s Regional Director for Middle East, +420 777 787 970, tomas.kocian@peopleinneed.cz