Volby na školách v Angole vedou studenty k aktivnímu občanství 🙋🏾 🙋🏾♂️
Publikováno: 29. 7. 2022 Doba čtení: 2 minutyV roce 1975 byla v Luandě vyhlášena nezávislost Angolské lidové republiky. První zákonodárné parlamentní a prezidentské volby se uskutečnily v roce 1992 a vyhrála Strana práce. Až o šestnáct let později se uskutečnili další veřejné volby, kdy zvítězila opoziční demokratická strana UNITA.
Současný angolský prezident plánuje do budoucna zavedení obecních voleb. Projekt Let’s Vote (Volby na školách) je přímou reakcí na vzniklou situaci, kdy je důležité podpořit aktivní občanství a důležitost obecních voleb. Projekt Let´s Vote (Volby na školách) se zaměřuje na generace teenagerů, kteří se brzy stanou plnoletí a získají volební právo.
Člověk v tísni spolu s iniciátorem tohoto projektu , organizací Mosaico, se rozhodl vytvořit systém studentských voleb, kde si studenti mohou zkusit, jak celý proces obecních voleb funguje.
Vybráno bylo 13 škol z pěti různých obcí, kde se měly odehrát studentské volby kopírující skutečný systém obecních voleb v Angole. Nicméně termín obecních voleb byl oddálen a přednost dostali volby prezidentské a parlamentní, a tak se projekt Let´s Vote (Volby na školách) musel přizpůsobit. Pro studenty byly připraveny praktická cvičení a simulace volebních kampaní.
I díky spolufinancování Evropskou unií a Velvyslanectvím Nizozemska v Angole mohla každá škola udělit 550 000 AON (přibližně 30 000Kč) vítězům, které si zvolili sami studenti podle předložených návrhů (volebních programů), které mimo jiné ukazovaly, jak rozpočet hodlají utratit. Volební programy byly zveřejněny v průběhu kampaně, a poté pomocí systému demokratických voleb bylo hlasováno o vítězi. Školní komise složená ze studentů bude následně monitorovat práci vítězů a dohlédne na čerpání finančních prostředků.
Tento projekt zprostředkovává studentům zkušenost s demokratickými volbami a umožňuje jim sledovat celý volební proces. Zároveň prohlubuje znalosti o volebních právech jedince a celém volební procesu tak, aby podpořil mladou generaci občansky aktivní společnosti a upozornil na důležitost demokratických voleb a vědomého hlasování.