Vyhlašujeme sbírku SOS Arménie na pomoc lidem prchajícím z Náhorního Karabachu

Publikováno: 26. 9. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Forcibly displaced from Nagorno-Karabakh
© Foto: Uprchlíci z Náhorního Karabachu a pracovnice Člověka v tísni. Shushanik Nersesyan

Po obnovení bojů v Náhorním Karabachu v úterý, 19. září, a následné kapitulaci místních autorit, prchají do Arménie tisíce lidí. V oblasti se nachází náš tým, který již poskytuje humanitární pomoc ve formě potravinových balíčků, pomůcek pro lidi s postižením a bezpečných prostor pro děti. Zároveň podporujeme síť místních organizací, které hrají klíčovou roli v pomoci přesídleným lidem. Konflikt v Náhorním Karabachu probíhá od roku 1988 a je provázen velkým utrpením. 

UPDATE 28. 9.: počet arménských uprchlíků, kteří překročili hranice překonal 70 tisís osob (Reuters)

„Situace je kritická, na hranicích je stále větší množství lidí. Jsou mezi nimi velmi staří lidé i rodiny s malými dětmi. Mnozí si s sebou vzali jen úplně základní věci a nemají dostatek oblečení, jídla nebo hygienických potřeb. Spoléháme na finanční prostředky od našich dárců, abychom mohli reagovat na aktuální potřeby civilního obyvatelstva,” říká Varduhi Dadunts, ředitelka mise Člověka v tísni v Arménii.

„Lidem budeme poskytovat vodu, jídlo, poukázky na nákupy, matrace a deky nebo oblečení. Budeme pomáhat s vybavením ubytovacích center, zabývat se podporou dětí a starších lidí a poskytovat další základní humanitární pomoc. Prosíme veřejnost o přispění do sbírky SOS Arménie,“ říká Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.

Přispějte do SOS Arménie:

„Lidem, kteří překročí hranici do Arménie poskytujeme potravinové balíčky a bezpečné prostory pro děti. Pomáháme s pomocí místním úřadům. Pomoc je zaměřená i na lidi s postižením, pro které jsou k dispozici vozíky a další pomůcky,” říká Michal Zelba, programový koordinátor Člověka v tísni pro Arménii. Nákupy prvotní humanitární pomoci byly možné i díky využití 1 milionu korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni.

„V Arménii dlouhodobě pomáháme lidem, které zasáhl konflikt v Náhorním Karabachu. Od roku 2020 podporujeme osoby postižené konfliktem a následným vývojem, včetně situace kolem Lačinského koridoru a současných událostí,” říká Petr Drbohlav, regionální ředitel Člověka v tísni pro Východní partnerství a Balkán.

Devítiměsíční blokáda pozemního spojení mezi Arménií a Karabachem přispěla k nedostatku potravin, léků, pohonných hmot a nedostupnosti humanitární pomoci v Náhorním Karabachu.

Člověk v tísni má v Arménii stálou misi od roku 2003, ale první humanitární pomoc jsme tu poskytovali už po zemětřesení v roce 1988. Skupina pražských studentů tehdy vyhlásila sbírku na pomoc. Do Arménie dopravili 50 tun materiálu a zároveň vznikl základ skupiny, jejíž členové později stáli u zrodu společnosti Člověk v tísni.

V Náhorním Karabachu, který je mezinárodně uznáván jako součást Ázerbájdžánu, před začátkem nynějších událostí žilo až 120 tisíc etnických Arménů. Ázerbájdžán minulé úterý zahájil vojenskou operaci s cílem převzít nad oblastí kontrolu. Podle aktuálních informací již více než devatenáct tisíc lidí opustilo Náhorní Karabach a vstoupilo do Arménie, do dnešního večera se očekává, že toto číslo vzroste až na dvacet tisíc.

Kontakty:





Autor: Člověk v tísni

Související články