Vyjádření Člověka v tísni ke koronaviru ke 13. 3. 2020

Publikováno: 13. 3. 2020 Doba čtení: 5 minut
Vyjádření Člověka v tísni ke koronaviru ke 13. 3. 2020
© Foto: PIN

V reakci na podzimní vlnu šíření nového koronaviru rozšiřujeme kapacitu helplinky pro lidi v nouzi, distribuci potravinových balíčků, nabídku dluhové pomoci a podporujeme učitele a rodiny pro vzdálené vyučování i doma.

Aktuálně V reakci na koronavirus

Od jara jsme všechny nabízené služby potřebným přizpůsobili okolnostem: s lidmi se potkáváme ve venkovních stanech či s dodržením přísných hygienických pravidel. V devíti krajích ČR jim pomáháme řešit problémy s bydlením, prací nebo dluhy. Vzdělávací služby i kurzy pro děti, učitele a pedagogickou veřejnost nabízíme kompletně online. Od března:

  • přes 600 rodin jsme podpořili potravinovými balíčky a nabízíme jim další pomoc
  • 2600 lidí řešilo na helplince Člověka v tísni s našimi pracovníky problémy s dluhy, ztrátou práce, bydlením či orientací v podpoře státu
  • rozšiřujeme dluhovou pomoc na místa, kde nebyla dostupná. Přes 700 tisíc lidí je v exekuci a jejich situace hrozí zhoršením. Ve spolupráci s městy a obcemi proto zřizujeme nová působiště dluhových poradců. Už dnes pokrýváme cca 40 nových míst vedle stávajících osmi krajů, kde pomoc nabízíme dlouhodobě
  • podařil se nám systémový průlom, kdy se studenti VŠ zapojují do doučování dětí! Do iniciativy se zapojilo 13 pedagogických fakult, VŠ a VOŠ a 238 základních škol. 69 z nich se už propojilo a tisíce žáků, u kterých hrozí vzdělanostní propad, se začínají doučovat na dálku.
  • spolu s dobrovolníky sami podporujeme doučováním na dálku přes 900 znevýhodněných dětí. Těm bez připojení jsme zapůjčili přes 250 notebooků, pro 100 z nich zajistili připojení k internetu, propojujeme je se školou a pracujeme s jejich rodinami
  • pro rodiny a učitele jsme otevřeli audiovizuální výukový portál JSNS.CZ, kde najdou přes 1280 metodických materiálů, pracovních listů a 290 filmů využitelných při výuce
  • pro pedagogy, vzdělávací experty a veřejnost jsme uspořádali 43 vzdělávacích online akcía a kurzů, kterými prošlo 1900 účastníků. Další stovky je sledovali ze záznamů na YouTube či na Facebooku.

VYHLÁSILI JSME SBÍRKU SOS ČESKO

  • Vyhlásili jsem sbírku SOS Česko na pomoc obětem koronaviru: živnostníkům, samoživitelkám, sociálně slabým a dalším.

  • Přispět do sbírky lze přímo na účet nebo zasláním dárcovské SMS DMS SOSCESKO 60 (lze i 30 nebo 90) na číslo 87 777
Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel


POMÁHÁME LIDEM VE FINANČNÍ A DLUHOVÉ TÍSNI

  • Rozšířili jsme fungování help linky pro pomoc lidem, kteří se dostávají do dluhové, finanční a existenční tísně 774 392 950 (po-pá 9 -17h). Pomohli jsme již více než 1600 lidem na krizové lince a dalším stovkám na našich pobočkách. Rozšiřujeme tým poradců i do oblastí, kde není dluhové poradenství dostupné.

  • Připravili jsme vzor návrhu na odklad exekuce pro lidi, kteří se dostávají do platební neschopnosti, komunikujeme s největšími poskytovateli úvěrů a vyzýváme je k toleranci při možném zpoždění splátek.

PODPORUJEME VZDĚLÁVÁNÍ DOMA A NA DÁLKU / PODPORUJEME UČITELE

  • Aktuálně doučujeme přes 500 dětí se špatným připojením k internetu. Těm nejpotřebnějším jsme zapůjčili na 160 počítačů a zajistili více než 70 bezplatných internetových připojení. Dalším 200 teenagerům pomáháme s hledáním či přípravou na zaměstnání.

  • Zpřístupnili jsme pro učitele i širokou veřejnost přes 280 audiovizuálních lekcí a 1160 výukových materiálů, které ročně využívá více než 3 700 škol. Na portále jsme zaznamenali desetkrát víc spuštění filmů ve srovnání s únorovým obdobím. Lektoři na portálu JSNS.cz také po dobu uzavření škol pravidelně publikují tipy a doporučení, jak s materiály v současné situaci pracovat.

  • V rámci vzdělávacího programu Varianty jsme uspořádali téměř 30 setkání formou webinářů či online kurzů, které dosud využilo více než 1300 účastníků. Jen do online kurzu Klimatická změna se zaregistrovalo přes 1100 účastníků, pro učitele nabízíme taktéž on-line knihovnu a e-learning.

  • Provedli jsme velké šetření mezi rodinami sociálně znevýhodněných dětí a vydali sadu doporučení pro učitele a vzdělávací instituce, jak s těmito dětmi pracovat, také jsme ve spolupráci s projektem SYPO připravili webináře na toto téma.

POMÁHÁME LIDEM V SOCIÁLNÍ NOUZI

  • Poskytujeme sociální a vzdělávací služby lidem ve více než 50 městech a obcích v ČR. Aktuálně pracujeme s 3 tisíci klienty, což má dopad na víc než deset tisíc lidí. Poskytujeme pomoc v Praze a Středočeském kraji, na Ústecku, Liberecku, Karlovarsku, Chomutovsku, Plzeňsku, Olomoucku a Jesenicku (je možné se obracet na koordinátory sociální práce nejblíže bydlišti).

  • Distribuujeme potravinovou pomoc. Dosud jsme poskytli potravinovou pomoc přes 320 klientům na 16 místech v sedmi krajích. Pomoc je koncipována tak, aby nešlo pouze o momentální řešení krize, ale aby se lidé dostali k dlouhodobější pomoci s trvalejšími výsledky.

  • Pomáháme lidem s orientací v možnostech i povinnostech vyplývajících z karantény, řešíme s nimi, jak dosáhnout na pomoc státu, pomáháme sociálně slabým a seniorům s přechodem do online světa.
  • Více v přehledu pod tímto odkazem: 

VYJÁDŘENÍ ČLOVĚKA V TÍSNI KE KORONAVIRU KE 13. 3. 2020

Nacházíme se ve výjimečné situaci. Člověk v tísni se pomocí lidem v krizích, válkách a složitých situacích zabývá, podstata epidemie je však jiná.

Samozřejmě řešíme možnosti, jak by měl Člověk v tísni v Česku zasáhnout. Promýšlíme způsob, jak to udělat smysluplně, jak pomoc koordinovat a jak podpořit ohrožené skupiny obyvatel.

Teď je klíčové zpomalit šíření viru, aby nedošlo k raketovému nárůstu nakažených a aby byla zajištěna dobrá zdravotní péče těm, u nichž nemoc propukla a má vážný průběh.

I my jsme své fungování přizpůsobili, omezili jsme provoz na pražské centrále, naše pobočky v Česku a mise v zahraničí řešíme jednotlivě s ohledem na situaci v místě. Naší prioritou je zachovat stávající programy a dál pomáhat lidem v tísni například v Sýrii, kde eskalují boje a v pohybu jsou statisíce lidí.

Situace je výjimečná a žádné řešení není ideální, všichni se s tímto vývojem setkáváme poprvé.

Zásadní je zodpovědnost zaměstnavatelů a všech občanů, aby k situaci přistupovali zodpovědně a změnili způsob svého chování. Buďme ohleduplní a mysleme na seniory, kteří jsou nejohroženější skupinou. 

Autor: Člověk v tísni

Související články