Výstava arabských karikatur byla zahájena v DOXu

Publikováno: 17. 11. 2016 Doba čtení: 5 minut
Výstava arabských karikatur byla zahájena v DOXu
© Foto: Adéla Pospíchalová

Linie svobody: Současná arabská karikatura / 17. 11. 2016 – 16. 1. 2017 / DOX

Praha, 16. listopadu 2016 - Irácký karikaturista Abdul Raheem Yassir (Abd-ar-Rahím Jásir) dnes v Centru současného umění DOX zahájil výstavu karikatur z arabského světa nazvanou Linie svobody: současná arabská karikatura. Vystavené ilustracepředstavují uměleckou reflexi každodennosti i zásadního dění v neklidném regionu severní Afriky a Blízkého východu.

"Všechna významná irácká periodika uveřejňují na svých stránkách karikatury. Je to pro lidi zajímavý a srozumitelný způsob, jak diskutovat o důležitých tématech, jsou také otevřené interpretaci,” říká Yassir, který tvoří již od 70.let a za své dílo získal mnoho ocenění nejen ve své zemi, ale i v zahraničí. Vystavoval například v Japonsku, Velké Británii, Egyptě či Itálii.

Spolu s ním představí své kresby českému publiku také Nadia Khiari (Nadia Chijárí) z Tuniska, která se satirické tvorbě začala věnovat během událostí arabského jara ve své zemi. Její postavička kocour jménem Willis z Tunisu si od té doby svým břitkým humorem získal velkou popularitu. V neposlední řadě výstava uvede výběr z kreseb súdánského umělce žijícího v Kataru Khalida Albaiha (Chálida al-Béha), jehož karikatury se soustředí hlavně na politickou satiru a bez potřeby slov komentují události v regionu severní Afriky a Blízkého východu, které se často dotýkají celého světa.

AArabská karikatura dokáže oslovit i lidi v České republice. Na výstavu jsme záměrně vybírali kresby na témata, která rezonují i zde. Věřím, že pro lidi bude zajímavé poznat humor a kritický nadhled, jež se v arabském světě setkávají s velkou odezvou,” říká Věra Vojtíšková z Člověka v tísni, která se na výběru kreseb také podílela.

“V minulosti jsme (pozn.:karikaturisté) nečelili opravdovému nebezpečí, protože vše podléhalo cenzuře ještě před zveřejněním. Mnoho mých karikatur bylo v té době zamítnuto a nemohl jsem je publikovat. Dnes máme víc svobody, především můžeme mnohem více kritizovat vládu, ale na druhou stranu úřady nejsou schopny ochránit nás před “neoficiálními” autoritami, které stojí mimo vládu,” popisuje situaci karikaturistů v Iráku Yassir. V jiných arabských zemích se satirická kritika kreslířů setkává s tvrdou odpovědí vládnoucích elit v podobě výhrůžek, soudních procesů, vězení, zákazů cestování a podobně. Mnoho karikaturistů tak žije a tvoří v exilu.

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech

17. listopadu 2016 – 16. ledna 2017.

Doprovodný program za účasti Abdul Raheem Yassira (Langhans: Centrum Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha 1):

  • Masterclass pro mladé umělce a karikaturisty. (Více informací a přihlášku naleznete zde), 17.11. v 10:00.

  • Promítání dokumentárního filmu Karikaturisté: Pěšáci demokracie a debata s panem Yassirem, 17.11. od 17:30.

 

Abdul Raheem Yassir (Abd-ar-Rahím Jásir) (*1951) je přední irácký karikaturista. Vystudoval obor Výtvarné umění na Bagdádské univerzitě. Své práce začal publikovat v roce 1970, přičemž od roku 1971 kreslil v časopisech Madžallatí a Mizmar karikatury pro děti. V letech 1980 až 1990 působil jako malíř v dětské programové sekci v Institutu televize a médií. Jeho díla byla vystavena nejenom v Iráku, ale i v zahraničí, např. v Japonsku, Velké Británii, Egyptě či Itálii. Abdul Raheem Yassir získal mnohá regionální a mezinárodní ocenění. V roce 2013 byl magazínem kritiků Observer zařazen mezi deset nejlepších umělců, kteří vystavují na festivalu La Bienale di Venezia. V témže roce agentura Uyoun zvolila Jásira nejlepším iráckým karikaturistou. Abdul Raheem Yassir aktuálně žije a pracuje v Bagdádu.

Nadia Khiari (Nádja Chijárí) (*1973) je významná tuniská malířka a karikaturistka. Hlavní postavou jejích karikatur je kocour jménem Willis z Tunisu. Tato postavička se zrodila 13. ledna 2011 jako reakce na projev odstupujícího prezidenta Tuniska, který mimo jiné sliboval svobodu slova. Na počátku tedy stálo přání autorky sdílet pomocí Facebooku své pocity o historickém okamžiku, který Tunisané prožívali. Svým ironickým humorem kocour komentoval aktuální dění. Facebooková stránka s názvem WillisFromTunis byla tehdy navštěvována 20 přáteli, nyní ji sleduje více jak 46 tisíc tisíc osob. Nadia Khiari vydala sbírku svých prací a působí také v několika médiích (Siné Mensuel, Courrier International, Zélium). Na mírovém setkání karikaturistů v Cannes získala Cenu Honoré Daumiera, v roce 2013 pak titul Doctor Honoris Causa na univerzitě v Lutychu a rok poté ve Forte dei Marmi mezinárodní cenu politické satiry a následovala další ocenění. Nadia Khiari aktuálně žije a pracuje v Tunisu.

Khalid Albaih (Chálid al-Béh) (*1980) je sudánský nezávislý politický karikaturista. Narodil se v rumunské Bukurešti. Své karikatury publikuje na sociálních médiích na profilu “Khartoon!”, což je slovní hříčka spojující “karikaturu – cartoon” a súdánské hlavní město “Chartúm”. Albaih své práce vydává v mnoha zahraničních médiích, například v The Atlantic, PRI nebo NPR. Publikuje také politické komentáře, například v The Guardian nebo v televizi Al-Džazíra. Vystavoval na skupinových projektech, například “Do It” ve Spojených arabských emirátech, “RE:BELLION // RE:LIGION // RE:FORM - Artistic Action in Times of Crisis” v německém Cvikově, ale i na sólových výstavách například v Galerii 1After360 v Indii, the Arab American National Museum v americkém Michigenu, na McGill University v kanadském Montrealu, na Edge of Arabia v Londýně nebo na Virgina Commonwealth University letos v Kataru. Od roku 1990 žije a pracuje v Dauhá v Kataru.

Výběr karikatur je ke stažení na http://www.dox.cz/cs/press

Výstavu ve spolupráci s DOX připravily organizace Insaan: Česko-arabské centrum kulturního dialogu, Člověk v tísni a Baraka: Centrum pro kultury severní Afriky a Blízkého východu a Tanween, s finanční podporou české sítě Nadace Anny Lindhové pro dialog kultur ve Středomoří (ALF).

Kontakt pro média

DOX:

Zuzana Masná/+420 295 568 102, +420 775 442 362 / zuzana@dox.cz

Člověk v tísni:

Adéla Pospíchalová/ +420 777 787 968 / adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

V případě zájmu o rozhovor s panem Abdul Raheem Yassirem kontaktujte:

Pavla Začalová / +420 607 582 739 / podzim@hotmail.com

 

Centrum současného umění DOX

Poupětova 1, 170 00, Praha 7

Otevřeno: Po 10–18, Út zavřeno, St a Pá 11–19, Čt 11 – 21, So–Ne 10–18. Prostory Centra DOX jsou bezbariérové.

Organizátoři: Insaan: Česko-arabské centrum kulturního dialogu, Centrum současného umění DOX

Za podpory: Nadace Anny Lindhové pro dialog kultur ve Středomoří (ALF)

Partneři výstavy: Člověk v tísni, Baraka: Centrum pro kultury severní Afriky a Blízkého východu a Tanween

 

Autor: ČvT

Související články