Výzva u příležitosti Dne lidských práv na podporu nespravedlivě pronásledovaných osob

Publikováno: 10. 12. 2022 Doba čtení: 5 minut
Výzva u příležitosti Dne lidských práv na podporu nespravedlivě pronásledovaných osob
© Foto: PIN

Prohlášení předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové-Adamové a Člověka v tísni ke Dni lidských práv.

U příležitosti Dne lidských práv se letos setkáváme s nepříjemnou skutečností: v roce 2022 se stav lidských práv po celém světě zhoršil. Došlo ke zintenzivnění stávajících konfliktů a  objevily se i konflikty nové. Lidé, kteří jsou těmito konflikty zasaženi, tak nutně pociťují jejich dopad na úroveň svých práv. Práv, která my jako občané demokratické země můžeme denně beze strachu užívat. Po celém světě jsou lidé pronásledováni za to, že bojují proti porušování lidských práv svých i svých spoluobčanů, stejně jako za prosté vyjádření protestu proti agresi jednoho národa vůči druhému. V důsledku toho je letos nespravedlivě pronásledován rekordní počet osob.

Porušování lidských práv v jedné geografické oblasti znamená ohrožení lidských práv všude. Proto se domnívám, že je mou povinností jako předsedkyně sněmovny tato práva hájit.

U příležitosti Dne lidských práv jsem se spojila s organizací Člověk v tísni, abych na tyto nespravedlnosti upozornila. Člověk v tísni je jednou z největších nevládních organizací ve střední Evropě a každoročně organizuje lidskoprávní projekty ve 22 zemích světa. Kromě toho má projekty i v České republice, a to například jeden z největších světových lidskoprávních festivalů Jeden svět nebo vzdělávací program Jeden svět na školách, v jehož rámci letos připravila nový podcastový seriál Stejné příběhy, jiné názvy.

Těmto statečným lidem autoritáři odňali právo na svobodu projevu, a proto vás žádáme, abyste v jejich prospěch uplatnili to své. Ti, kteří se odvážili postavit na obranu lidských práv a čelit nespravedlivému pronásledování, si zaslouží nejen naše sympatie, ale především naši pomoc. 

Společně s Člověkem v tísni jsme vybrali šest statečných aktivistů z Běloruska, Ruska, Íránu, Kuby a Vietnamu. Seznam není zdaleka vyčerpávající; slouží jako příklad světových autoritářských režimů, které zneužívají svou moc. Důvody pronásledování těchto aktivistů sahají od vyjadřování protiválečných názorů až po boj proti změně klimatu. Jinými slovy: těmto lidem byla odebrána lidská práva, která my jako občané Česka můžeme uplatňovat naprosto svobodně.

Jsem hrdá, že vám ve spolupráci s Člověkem v tísni mohu ukázat šest případů osob nespravedlivě pronásledovaných a společně se na vás obrátit s prosbou, abyste nám pomohli bojovat za jejich svobodu. Přinášíme krátké shrnutí jejich případů a také uvádíme odkazy na petice za jejich propuštění nebo na dopisy na jejich podporu. Těmto statečným lidem autoritáři odňali právo na svobodu projevu, a proto vás žádáme, abyste v jejich prospěch uplatnili to své. Ti, kteří se odvážili postavit na obranu lidských práv a čelit nespravedlivému pronásledování, si zaslouží nejen naše sympatie, ale především naši pomoc. Předchozí generace Čechů také čelily dlouhému boji o lidská práva v této zemi a tento seznam nám ukazuje, že boj ještě není u konce.

Siarhej Pliaškun, Yuriy Selvič, Bělorusko

Běloruský vyšetřovací výbor 10. března 2022 oznámil zahájení trestního stíhání pro přípravu "teroristického činu" proti dvěma obyvatelům města Mazyr, 34letému Siarheji Pliaškunovi a 44letému Yuriji Selvičovi.

Podle výsledků vyšetřování se tito muži řadí mezi tzv. železniční hnutí, civilní dobrovolníky, kteří plánovali narušit přesun vojenské techniky Ruské federace při jejím pohybu na území Běloruska. Dosud bylo z podobných činů obviněno nejméně 11 osob.

Siarhej ani Yurij žádný takový čin nespáchali. V případě odsouzení jim však oběma hrozí až 20 let odnětí svobody.

Podpořte Yurije Selviče: ZDE

Podpořte Siarheje Pliaškuna: ZDE


Dmitry Talantov, Rusko

Dmitrij Talantov je ruský právník zabývající se lidskými právy, který je od června 2022 držen ve vyšetřovací vazbě jen proto, že na svém facebookovém účtu vyjádřil protiválečné názory. V případě obvinění mu hrozí až 10 let vězení.

Dmitrij byl právním zástupcem několika osob pronásledovaných ruským režimem. Jeho neúnavná snaha bojovat proti vykonstruovaným obviněním vzneseným proti mnoha Rusům - včetně novináře Ivana Safronova obviněného z vlastizrady - z něj učinila jeden z nedávných cílů ruské propagandy a pronásledování.

Podpořte Dmitrije Talantova: ZDE


Katherine Bisquetová, Acuartelamiento 27N, Kuba

Spisovatelka, básnířka a novinářka Katherine Bisquetová má za sebou dlouhou a úspěšnou kariéru. Vydala básnické spisy, její články vyšly v časopisech Vice, El Estornudo, Hyperallergic, Hypermedia a Rialta Magazine. Byla jednou z organizátorek Bienále #00 2018 v Havaně. V roce 2020 byla vybrána pro rezidenční program pro spisovatele Can Serrat Primavera v Barceloně.

Od roku 2020 byla terčem obtěžování, nátlaku, nezákonného zbavení svobody (65 dní domácího vězení), psychického mučení, nezákonného zadržování a vyhrožování trestním stíháním ze strany kubánské státní bezpečnosti. Toto zacházení přišlo poté, co se společně s dalšími umělci a aktivisty v listopadu 2020 zabarikádovala v sídle hnutí Movimiento San Isidro, kde držela hladovku a požadovala propuštění rappera Denise Solise, nespravedlivě vězněného z politických důvodů.

V září 2021 byla Katherine nucena odejít do evropského exilu. Odhaduje se, že v současné době je za pokojné demonstrace na Kubě uvězněno nebo se pohřešuje více než 800 osob.

Podpořte kubánské aktivisty: ZDE 


Majid Tavakoli, Írán

Majid Tavakoli je íránský studentský vůdce, aktivista za lidská práva a politický vězeň. V minulosti byl za své aktivity v oblasti lidských práv několikrát zbaven svobody. Patří mezi tisíce íránských občanů zatčených během íránských protestů po smrti Mahsy Aminiové  v září 2022. Jeho manželka potvrdila, že v poslední době čelí v íránském vězení špatnému zacházení.

Tavakoli je laureátem ceny Homo Homini za rok 2009, kterou Člověk v tísni věnuje lidskoprávním aktivistům, kteří dlouhodobě přispívají ke zlepšení stavu lidských práv ve své zemi.

Podpořte íránské aktivisty: ZDE


Ngụy Thị Khanh, Vietnam


Většina Evropanů si Vietnam spojuje s ideální destinací pro exotickou dovolenou. V současné době však tato země patří k nejrepresivnějším režimům na světě. Používá různá obvinění - například z daňových úniků - k postihu nekriminálních aktivit svobodomyslných osob.

Nguy Thi Khanh je zarytou odpůrkyní závislosti Vietnamu na uhelné energetice a držitelkou Goldmanovy ceny za ochranu životního prostředí za rok 2018. V lednu 2022 byla zatčena na základě obvinění z daňových úniků: za to, že nezaplatila 10% daň z americké odměny 200 000 dolarů spojené s Goldmanovou cenou.

Ve Vietnamu spadá ochrana životního prostředí do kategorie podezřelých aktivit a za svou činnost je zde pronásledováno mnoho aktivistů. Případ Nguy Thi Khanh je jen špičkou ledovce, kterému čelí občané Vietnamu, kteří se odváží nesouhlasit s oficiální linií vietnamské komunistické strany.

Podpořte Ngụy Thị Khanh: ZDE



Autor: PIN

Související články