Vzdělávání za války – Jak pomáháme ukrajinskému vzdělávacímu systému
Publikováno: 3. 9. 2023 Doba čtení: 5 minutRuskou invazí na Ukrajinu 24. února 2022 velmi utrpěl ukrajinský vzdělávací systém. Kvůli válce a okupaci zemřelo mnoho školních zaměstnanců a stovky škol lehly popelem nebo byly poničeny. Mnoho lidí muselo ze svých domovů utíkat, a to v rámci své země, nebo do zahraničí. Mezi nimi i miliony dětí a tisíce učitelů.
Ukrajinští učitelé a žáci čelí dalším válečným výzvám, jako jsou nálety, přerušení vzdělávacího procesu, nebo přechod na dálkové či kombinované studium. Mnohdy vypadává proud a provoz školy je z bezpečnostních důvodů omezen. Omezeno je tak i vzdělávání. Kvůli válce se snížila jeho kvalita a výuka je ovlivněna zhoršeným psychickým stavem dětí, učitelů i rodičů.
V Člověku v tísni podporujeme ukrajinské školáky. Díky financím od Evropské unie jsme podpořili vzdělávací instituce v 7 oblastech na Ukrajině – Kyjevě, Černihivu, Sumy, Dněpru, Charkově, Mykolajivu a Chersonu.
Sumská oblast válkou velmi trpěla a trpí dodnes. Obce na severu oblasti jsou vystaveny pravidelnému ostřelování a útokům. Bylo zde zničeno nebo poškozeno až 139 vzdělávacích institucí. V březnu 2023 byly kvůli náletům a ostřelování zničeny 2 školy – v Bilopilii a Vyrech. V srpnu byla zcela zničena škola v Romny. S rozsáhlým bombardováním vzdělávacích zařízení se potýkaly také obce Ochtyrka, Lebedyn a Trostianec, které Rusko obsadilo na začátku invaze.
Iryna Bondarenko, ředitelka páté střední školy v Trostjanci, viděla svou školu až po osvobození obce. Následky války byly strašné. Všechno bylo zničené a zaměstnanci školy upadali do deprese. Iryna se ale začala obracet na všechny nadace a organizace, na které našla kontakty. Tak se zaměstnanci školy dostali do kontaktu s námi a s Konsorciem pro obnovu vzdělávání na Ukrajině: Bezpečný návrat k výuce.
„Je to největší škola ve městě, takže jsme měli hodně práce. V naší škole byla zima, ČVT ale pomohl nainstalovat topení a vyměnit 178 radiátorů. Dřevěná okna, která byla vysklena při bombardování, nahradili 500 m² oken plastových. Budovy jsme rekonstruovali postupně. Začali jsme základní školou a pokračovali střední a vyšší školou. Toto je přesně ten typ spolupráce, kdy jsou požadavky ředitele vyslyšeny a vyhoví se i potřebám zaměstnanců,“ vzpomíná Iryna.
Za poslední rok jsme provedli podobné opravy ještě v dalších 19 vzdělávacích zařízeních v Sumské oblasti, v pěti městech a čtyřech obcích. Opravili jsme 12 budov a výuce přizpůsobili 7 krytů. Do školy se tak mohlo vrátit 8 000 školáků. Výuka byla mnohdy přerušena, když se žáci kvůli ostřelování museli přesunout do krytu nejbližší budovy, nebo probíhala tzv. na směny a učilo se pouze tolik dětí, které se pak současně vešly do krytu.
Olha Panasovska, ředitelka lycea v Mykolajivce, s radostí provádí po zrekonstruovaném krytu. „Byla zde zřízena zdravotnická místnost se zdravotní sestrou. Dále jsou zde oddělené záchody pro chlapce a dívky. Zároveň se v tomto krytu udělala nová kanalizace a topení. Také byla instalována ventilace a pro školáky byly vybaveny učebny. Každá třída je určena pro 48 žáků a dva učitele.”
Digitální vzdělávací centra (DLC) Be Smart, která jsme otevřeli v dubnu 2023 v Sumské oblasti, jsou logickým pokračováním projektu. Přístup do těchto center mají děti ze šesti obcí. Za první 4 měsíce provozu je navštívilo více než 1 700 dětí.
Každé centrum Be Smart je jak aktivitami, tak prostory rozděleno do dvou částí – volný čas a vzdělávání. Některé děti se účastní online lekcí ve vzdělávací sekci. V rekreační si mohou vybrat z různých aktivit: navštěvovat workshopy, výtvarné ateliéry nebo místa, kde hrají hry. Také mohou hovořit s psychologem nebo vrstevníky. Všichni, kdo se na projektu podílí, poskytují dětem komplexní pomoc a přizpůsobují programové aktivity jejich potřebám. Mají odborné vzdělání a zkušenosti s prací s dětmi a jsou řádně proškoleni v oblasti bezpečnosti. Kurzy Be Smart jsou organizovány tak, aby se děti mohly naučit novým dovednostem, udržet si úroveň znalostí a prožívat šťastné dětství.
Tetiana Pinčuková a její osmiletý syn Denys opustili Marinku v Doněcké oblasti kvůli neustálým nepokojům a ostřelování. Koncem dubna 2022 rodina dorazila do Krolevce. V té chvíli bylo jasné, že hlasité zvuky, neustálý strach a život ve sklepě hluboce ovlivnily Denysovo duševní zdraví. Rodina našla pomoc v centru Be Smart, kde se Denysovi věnoval psycholog a další zaměstnanci.
„Můj syn se sem vždycky moc těší. Panuje tu taková domácí atmosféra, a to ho uklidňuje. Dříve mluvil jen o válce, teď vypráví o svých nových kamarádech a věcech, které ve třídě vyrobili,“ říká Tetiana.
Letos v létě fungovalo všech 10 DLC Be Smart jako příměstský tábor. Přibližně 1 300 dětí navštěvovalo workshopy a filmové kluby nebo se účastnilo výprav a výletů. Kromě učení a zábavy se dětem dostalo důležité psychosociální podpory od našich psychologů. Děti také absolvovaly například úvodní kurzy první pomoci nebo se dozvěděly, co dělat v případě nálezu miny.
Organizátoři tradičně sestavovali svůj rozvrh a plány hodin na základě požadavků a potřeb nejnáročnějšího publika – dětí. Například v Konotopu se mohli návštěvníci Be Smart možnost seznámit se s analogovu fotkou. Děti ve věku 10–16 let absolvovaly lekci fotografování, kterou vedl známý ukrajinský fotograf a dokumentarista Andrij Bojko.
Během třídenního intenzivního kurzu si děti prošly všemi fázemi tvorby analogové fotografie, od výběru foceného objektu a úhlu záběru až po chemické vyvolávání v černé komoře a tisku fotografií. Množství dotazů budoucích fotografů organizátory workshopu překvapilo.
„Všechno se mi moc líbilo. Zvlášť, když se fotky vyvolávaly a tiskly. Doufám, že k nám zase přijedete, protože bych byla ráda, kdyby se tu konalo více fotografických workshopů. Bylo to opravdu zajímavé,“ říká nadšeně čtrnáctiletá Oleksandra.
Děti projevily zájem o fotografování, byly velmi kreativní a talentované. Z kurzu byla vidět jedinečnost dětského pohledu na obyčejné věci. Andrij bedlivě pozoroval práci svých studentů a na závěr poznamenal, že fotografie může léčit duši. Vyvolává totiž radost a emoce.
Na konci hodiny studenti své fotografie pod Andrijovým vedením vyvolali, a to pomocí analogového zvětšovacího přístroje. Výsledek workshopu byl inspirativní pro všechny zúčastněné. Dospělí nyní plánují vybrat několik nejpoutavějších fotek, z nichž možná vznikne výstava. Děti by zároveň to, co se naučily, rády rozvíjely dál. Některé dokonce přemýšlí o fotografování jako o budoucí profesi.
Třídenní fotografický workshop pod záštitou Evropské unie je jen jednou kapitolou našeho příběhu. O několik dní později se podobná akce konala v DLC v Baryšivce, které provozuje organizace Save the Children, náš partner v projektu „Konsorcium pro vzdělávání na Ukrajině: Bezpečný návrat do školy“ – Finn Church Aid, Save the Children, War Child a místní partneři EdCamp a Istok.
Letos v létě se projekt stal známým i u nás. Janek Rubeš, český novinář a influencer, se přijel podívat na to, jak pomáháme ukrajinskému vzdělávacímu systému. Janek se po cestě setkal se škodami způsobenými ruskou válkou proti ukrajinskému lidu a navštívil také školy, které jsme po ostřelování obnovovali.