"Vždycky jsem snil o tom, že budu měnit životy lidí k lepšímu." Anteneh žije kvůli práci většinu času daleko od své rodiny, nikdy by jí však neměnil👨🏿‍💼

Publikováno: 18. 8. 2022 Doba čtení: 3 minuty
© Foto: Člověk v tísni

Etiopie už několik let prožívá humanitární krizi v důsledku hned několika faktorů – ozbrojených konfliktů, nedostatku vody, sucha a nedostatečné potravinové bezpečnosti, které vedou k trvající nestabilitě, napětí a vnitřnímu vysídlení milionů lidí. V takovém prostředí je úloha humanitárních pracovníků zásadní. U příležitosti Světového dne humanitární pomoci se můžete seznámit s tím, co obnáší práce jednoho z našich kolegů.      

Anteneh Yenu studoval na univerzitě v Hawasse v oboru stavební management. Po škole začal pracovat jako stavební inženýr v soukromé společnosti, ale chtěl dělat něco, co by mělo větší dopad na lidi kolem něj. Proto před čtyřmi roky nastoupil do organizace Člověk v tísni, a i přes obtíže, s nimiž se humanitární pracovník setkává, je se svým rozhodnutím opustit soukromý sektor stále spokojený.

Flexibilita a umění se přizpůsobit jsou klíčové vlastnosti pro humanitárního pracovníka, protože každodenní úkoly mohou být velmi náročné. Naši kolegové v Etiopii často tráví několik hodin denně jízdou po prašných a hrbolatých cestách, aby navštívili místa, kde jsou realizovány projekty, a příjemce nebo místní autority. Anteneh přiznává, že jeho práce je náročná i proto, že nemůže být pořád se svou ženou a dvouletým synem. "Často jsem dlouhou dobu v odlehlých oblastech. Realizace projektů je náročná a všechno je do jisté míry nepředvídatelné. Naše práce se mnohdy může zpozdit, narušit nebo být zničena v důsledku nestability a bezpečnostních problémů, které mohou kdykoli vypuknout."

Anteneh je v současné době programovým manažerem a má na starosti nouzové projekty ve více než pěti různých zónách a speciálních okresech Státu jižních národů (SNNPR) a Oromie. Jeho projekty se zaměřují na podporu více sektorových služeb humanitární pomoci pro nejzranitelnější skupiny obyvatel, například vnitřně vysídlené osoby a navrátilce v jihozápadní Etiopii. Aktivity realizované v rámci projektu zahrnují poskytování přístřeší, zlepšování přístupu k nezávadné vodě a budování hygienických zařízení nebo poskytování finančních příspěvků ohroženým osobám. "Lidé jsou s naší prací v terénu velmi spokojení. Nikdy nezapomenu na den, který jsme strávili v zóně Borena v Oromii. Štěstí, které jsme viděli na tvářích těchto lidí, když jsme distribuovali peněžní příspěvky a potřebné věci, byla nezapomenutelná. Naši příjemci pomoci byli po dlouhé době utrpení zase šťastní."

"Člověk v tísni je velmi respektovaná organizace a je pro mě ctí pracovat pro takovou organizaci."

Anteneh přiznává, že je to pro něj také důvod, proč nadále pracovat jako humanitární pracovník. Kolektivy zaměstnanců na humanitárních misích jsou často směsicí bývalých pracovníků z mnoha zemí a místních obyvatel. Toho si Anteneh velmi cení, že může poznat osobité a talentované lidi z různých zemí a kultur a úzce spolupracovat s týmem lidí s celou paletou názorů a zkušeností.

Na otázku, zda ho práce humanitárního pracovníka nějak změnila, odpověděl: "Určitě mě to hodně změnilo. Neustále se mění můj pohled na věci, mé chápání lidí kolem mě i práce samotné." Anteneh chce vždy pracovat v první linii, zvláště když je třeba akutně řešit následky katastrof nebo jiné výzvy. Příležitostně pracoval i v místech s bezpečnostními problémy a nestabilitou. V těchto situacích by měli být pracovníci více než dobře připraveni a vždy musí vědět, co dělat, pokud se okolnosti změní.

"Věřím, že když budeme mít pozitivní přístup k lidstvu, potenciál v nás nikdy nezeslábne ani se nezmenší. Vždy mě těší a motivuje, když vidím úsměv poté, co lidé dostanou základní vybavení, které jim jako Člověk v tísni poskytujeme. Vždy jsem snil o tom, že budu měnit životy lidí k lepšímu." Navzdory výzvám je podle Anteneha čest mít možnost poznat ohrožené komunity a pomáhat jim často v těžkých chvílích.

Autor: Girma Setotaw Tadesse, Karolína Šugarova

Související články