Za měsíc si nyní vydělám tolik, jako dřív za celý rok, říká kambodžská farmářka
Publikováno: 29. 11. 2016 Doba čtení: 2 minutyKolem paní Yem Sohkom pobíhají kuřata a předhání se u jídla. Farmářka z kambodžského Kampong Chhang hrdě popisuje, jak byla schopna zdvojnásobit počet svých kuřat díky školení kambodžské pobočky Člověka v tísní a organizaci Phnom Neang Kangrei Association. S nově nabytými znalostmi a dovednostmi se chystá v následujícím roce počet kuřat dokonce ztrojnásobit.
Paní Sokhom vysvětluje nové účinné metody, ale také jejich náročnost vyžadující větší péči o chovanou drůbež. „Původně jsem měla jen několik slepic a kuřat. Po zavedení nových metod mám nyní více než stovku kuřat. Pro další kuřata už příští rok asi ani nebudu mít místo,“ říká s úsměvem Sokhom.
Není to ale jen o lepších farmářských metodách, které pomohli Sokhom a jejím kuřatům. Více než 90 % kambodžských farmářů chová dobytek, který je pro ně významným zdrojem obživy. Mnoho zvířat ale stále zbytečně podléhá nemocem, které lze léčit. Z tohoto důvodu podporuje Česká rozvojová agentura a EU aktivity zaměřené na zlepšení celého hodnotového řetězce a propojení farmářů s veterináři a prodejci. Lepší metody chovu spolu s kvalitními veterinárními službami, očkováním a marketingem, to vše znamená vyšší počet chovaného dobytka a vyšší příjmy pro farmáře jako je Sokhom.
Jako jiné ženy v okolí, chovala i Sokhom jen pár kuřat, určených k prodeji při příležitostech jako je Čínský nový rok. Nebyl to její hlavní zdroj příjmu, ale velmi vítaný přivýdělek. Proto se začala zajímat o lepší metody chovu. A školení se jí opravdu vyplatilo, protože díky němu značně zvýšila svůj příjem. „Za měsíc si nyní vydělám tolik, jako v minulosti za celý rok,“ dodává Sokhom.
A tím to pro Sokhom nekončí, nyní se snaží zapojit celou vesnici. Na příští rok plánuje rozšířit slepičí farmu, aby mohla pojmout rostoucí počet slepic a kuřat. „Hledám teď nejlepší způsob, jak předat své znalosti dál sousedům a příbuzným, kteří by o ně také měli,“ vysvětluje.
Sokhom je jednou z tisíce farmářů, kteří se zapojili do projektu Člověka v tísni zaměřeného na Tržní rozvoj služeb pro komunitní živočišnou výrobu v Kambodži. „Tento projekt podporuje úzké propojení s trhem. Což výrazně ovlivnilo přístup farmářů k důležitým vstupům a službám, které v minulosti neexistovaly, nebo k nim byl přístup jen velmi obtížný. Pomáháme tak farmářů i poskytovatelům služeb podstatně zvyšovat jejich příjmy z chovu dobytka,“ říká Julien Brewster, vedoucí programů ČvT zaměřených na živobytí a životní prostředí. Tato praxe se týká také veterinářů a veterinárních obchodů, které mohou zlepšovat své služby a poskytovat farmářům ve svém okolí cenné poradenství.