Záchod jako symbol zdraví a důstojnosti. Mezinárodní den toalet 2023🚽🧼
Publikováno: 16. 11. 2023 Doba čtení: 2 minutySvětový den toalet, který se každoročně slaví 19. listopadu, připomíná, jak zásadní je přístup k adekvátním toaletním zařízením a hygieně. Ačkoli pro mnoho z nás se jedná prostě jen o každodenní rutinu, ve světě představuje nedostatek toalet vážné nebezpečí pro lidské zdraví, důstojnost a udržitelný rozvoj.
3,5 miliardy lidí na světě nemá přístup k bezpečným toaletám, což významně ohrožuje jejich zdraví. Každý den umírá 1 000 dětí na akutní průjmy, které jsou způsobené špatnou hygienou a konzumací kontaminované vody (podle OSN). Důsledkem těchto onemocnění je podvýživa ohrožující zdravý dětský vývoj. Dalším negativem je pak znečištění životního prostředí.
- Nejméně 2 miliardy lidí na světě jsou odkázány na zdroje pitné vody kontaminované fekáliemi. (WHO/UNICEF 2019).
- Téměř polovina škol na světě nemá pro své žáky a studenty k dispozici zařízení na mytí rukou s mýdlem a vodou (WHO/UNICEF 2020).
„Pro nás jsou latríny důležité. Dříve jsme měli hodně nemocí,“ říká Graca z Angolské oblasti Bie.
Po celém světě čelí miliony lidí tvrdé realitě života bez přístupu k čistým a bezpečným toaletám. V současné době stále žijí 3,5 miliardy lidí bez bezpečných toalet. 419 milionů lidí stále vykonává potřebu venku. Za těchto podmínek se snadno šíří nemoci, které denně zabijí 1 000 dětí mladších pěti let. Tato celosvětová krize ohrožuje přírodu a zdraví všech lidí, zejména žen, dívek a dalších zranitelných osob.
Zdraví a důstojný život začíná výstavbou nových latrín
V minulém roce jsme v Angole vystavěli 3 500 toalet, tím získalo přístupnost k záchodům 30 000 lidí. Součástí je i školení o správné výživě a hygienických návycích dětí. To jako celek ovlivňuje zdraví celých vesnic. V našem úsilí nadále pokračujeme, v letošním roce postavíme 800 nových latrín, a to i díky Skutečnému dárku.
„Místní obyvatele učíme správným hygienickým návykům a také jak postupovat v případě různých onemocnění,“ vysvětluje projektová manažerka Člověka v tísni Aneta Jelínková.
Rychlé zprostředkování čistých a bezpečných toalet je v krizích klíčové pro udržení zdraví obyvatel
Nedostatečná toaletní zařízení mají přímý dopad na veřejné zdraví, což vede k šíření vodou přenosných nemocí, jako jsou cholera, infekční průjem a tyfus. Zejména ženy a dívky čelí zvýšené zranitelnosti kvůli nedostatku soukromí, což je vystavuje riziku násilí a obtěžování.
V zemětřesením zasaženém Turecku byla distribuce mobilních toalet klíčová pro prevenci nemocí spojených s osobní hygienou. Člověk v tísni na místě distribuoval i hygienické balíčky. Ty dokážou zamezit šíření nemocí, současně také místním poskytnou možnost dodržovat hygienické návyky.
NIC NEPOTĚŠÍ POD STROMEČKEM TAK JAKO ZÁCHOD
Víte, že někteří lidé na světě nemají vůbec žádný záchod a chodí vykonávat potřebu do křoví? Kupte jim Skutečný záchod, pomůžete jim tak významně zlepšit jejich hygienickou situaci!