„Základní potraviny pro svou rodinu jsem nakoupila jen díky finanční podpoře,“ říká Gul Jan, která je jednou z více než 32 000 lidí, které jsme podpořili v severním Afghánistánu.
Publikováno: 12. 4. 2024 Doba čtení: 2 minutyGul Jan (52 let) žije s devíti členou rodinou ve vesnici Char Bagh na severu Afghánistánu. Místní obyvatelé jsou přímo závislí na námezdní práci v zemědělství a chovatelství. Mnozí z nich se odstěhovali do Iránu a Pákistánu, kde hledají práci, aby uživili své rodiny.
Gul Jan patří k nejzranitelnším obyvatelům své vesnice jak vysvěluje: „Je mi 50 let a můj manžel je ještě starší a nemůže dělat těžkou práci. Moji synové, prestože jsou mladí a chtěli by pracovat, tak si nemůžou žádnou práci najít.“
Moje dcery jsou moje největší štěstí
Práce je v Afghánistánu nedostatek a je velmi těžké nějakou najít, zejména pro ženy. Přesto se místní ženy nechtějí vzdát a hledají způsoby, jak pracovat a vydělat si vlastní peníze.
Během dvou desetiletí války zemřelo mnoho mužů, kteří živili své rodiny a ženám nezbývá než se s touto situací vyrovnat. „Z mých šesti dcer si práci našly jen dvě a to navíc jen dočasně, ale cokoliv je lepší než nic. Tím co vydělávají dnes živí celou naši rodinu,“ vysvětluje Gul Jan.
„Moji synové nemůžou práci najít a tak nemají jak finančně pomoc naší rodině. Velmi se snaží nějaké zaměstnání získat a pomoct svým sestrám. Náš nejstarší syn doufá, že až si najde zaměstnání, tak jeho sestry nebudou muset chodit do práce a budou se moci postarat o své rodiny,“ říká Gul Jan.
„Dříve jsem pracovala jako služebná v sousedním domě, ale sotva jsem zajistila své děti. Teď už pracovat nedokážu. Věřím, že si synové brzo něco najdou,“ vysvětluje.
Více než polovina obyvatel Afghánistánu potřebuje humanitární pomoc
Ve vesnici Char Bag podporujeme ty, kteří to nejvíce potřebují a to díky financování Afghánského humanitárního fondu. Náš tým našel ty, kterým hrozí podvýživa a další zranitelné obyvatele. Mezi ně patří i Gul Jan, která získala finanční podporu na zajištění potravin pro sebe i svou rodinu po dobu tří měsíců.
Člověk v tísni s finanční podporou Afghánského humanitárního fondu poskytl finanční pomoc na potraviny 32 542 lidem v okrese Dawlatabad. Gul jan obdržela přibližně 2 500 korun v místní měně. „Díky této podpoře máme doma dostatek rýže, pšenice, fazolí, oleje, cukru a čaje. Vystačíme s tím až do konce ramadánu,“ vysvětluje Gul Jan.
Podle Humanitárního úřadu při OSN bude v roce 2024 potřebovat humanitární pomoc přibližně 23,7 milionu lidí, což je vice než polovina obyvatel Afghánistánu. Hlavní prioritou humanitární pomoci bude poskytování potravin, zpřístupnění nezávadné pitné vody, podpora hygieny, poskytování zdravotnických služeb a vzdělávání.