Zákon o podpoře bydlení prošel 2. čtením Sněmovny. Obavy nemizí

Publikováno: 7. 3. 2025 Doba čtení: 4 minuty

Návrh zákona o podpoře bydlení prošel druhým čtením v Poslanecké sněmovně. Na konci března by ho měla čekat poslední fáze sněmovního schvalování.

Některé pozměňovací návrhy však ohrožují účinnost zákona a navrhovaných podpůrných opatření. Na analýze možných dopadů na rodiny i jednotlivce nyní pracuje mezisektorová iniciativa Za bydlení, která sdružuje více než padesát subjektů a odborníků napříč veřejnou, občanskou a akademickou sférou včetně nás, Člověka v tísni.

Zákon o podpoře bydlení prošel 2. čtením Sněmovny. Obavy nemizí
© Foto: (ilustrační) Veronika Zimová

Zákon o podpoře bydlení má skrze praxí osvědčené nástroje pomoci lidem v bytové nouzi, kterých je v České republice podle statistik přibližně 161 000, z nichž 62 000 jsou děti.

„Přenos z Poslanecké sněmovny jsem sledovala pozorně a jsem ráda, že zákon o podpoře v bydlení prošel druhým čtením – i když k některým pozměňovacím návrhům mám výhrady. Chtěla bych, aby poslankyně a poslanci za tímto zákonem viděli konkrétní příběhy rodin, které se ocitají v zoufalé situaci. Rodin, kterým hrozí rozpad jen proto, že nemají kde bydlet. Děti jsou odebírány rodičům, protože nedosáhnou na byt kvůli vysokým nájmům a kaucím. Azylové domy i ubytovny jsou plné a pro mnohé není žádné jiné řešení,“ řekla vedoucí našich sociálních služeb Kateřina Dosoudilová.

„Abychom měli zdravou vzdělanou společnost, kterou jednou budou tvořit i děti, které se dnes stěhují po ubytovnách a azylových domech, potřebujeme chudé rodiny stabilizovat. Tak aby děti měly domov, kde se cítí v bezpečí, kde se mohou učit bez hluku a štěnic jako mnohde na ubytovně,“ doplnila.

Redukce zákona ohrožuje jeho funkčnost

Iniciativa Za bydlení upozorňuje, že některé pozměňovací návrhy zákona by mohly ohrozit jeho funkčnost. Jeho zredukovaná podoba by pomohla jen nízkému počtu lidí v nouzi. 

Kvůli špatně nastavenému systému by se do bydlení nemuseli dostat například samoživitelky s dětmi ve školním věku, mladí dospělí opouštějící dětské domovy nebo oběti domácího násilí.

Na zákon netrpělivě čekají také města a obce, které se bytovou nouzi prozatím snaží řeší bez systémové podpory. 

Zdlouhavý proces vzniku a schvalování zákona také jim dál komplikuje situaci. Potřebují například garance pro soukromé majitele bytů, aby byli motivováni posílit nedostačující obecní bytové fondy.

„Dlouhodobě podporuji přijetí zákona o podpoře bydlení, protože jako náměstkyně primátora města Olomouc vím, s jakými problémy se dnes lidé v oblasti bydlení potýkají, a také vím, jak náročné je pro města řešit tyto problémy bez odpovídající legislativy a systémové podpory za strany státu. Pevně věřím, že do Senátu zamíří návrh, který bude myslet na podporu všech zvláště zranitelných skupin,” cituje tisková zpráva iniciativy Za bydlení Kateřinu Dobrozemskou, náměstkyni primátora Olomouce: Při cílení podpůrných opatření nesmíme opomenout význam prevence a pomoci zvláště zranitelným domácnostem udržet si v těžké životní situaci své bydlení. Máme obavu, jak sladíme projekty na sociální bydlení se zákonem, když se pořád mění datum účinnosti, není to jenom o pomoci lidem, ale i o možnosti plánovat udržitelnost aktivit a jejich návaznost v čase. To je pro města velmi důležité.” 

„Nemůžeme si také dovolit navrhované odložení účinnosti schvalování Úřadem práce od 1. července 2026. To by fakticky znamenalo čekat prvních sedm měsíců po otevření kontaktního místa pro bydlení na rozhodnutí kontaktního pracoviště Úřadu práce, zda domácnost potřebuje byt, asistenci a je chudší než 1,43 životního minima,” doplnil Mikoláš Opletal, mluvčí iniciativy Za bydlení.

„S napětím sledujeme aktuální diskuzi a proces schvalování zákona o podpoře bydlení. Jako obec aktivně řešící bytovou nouzi svých obyvatel potřebujeme zákon, který nám umožní zabydlovat do standardních bytů jak ohrožené rodiny, tak i jednotlivce. Města a obce nemají dostatek vlastních bytů, vítáme proto, že skrze garance budeme moci do systému skrze pozitivní motivaci dostávat i byty soukromých pronajímatelů. Pevně věřím, že finální návrh umožní oboje, zabydlovat rodiny i jednotlivce do obecních i soukromých bytů,“ doufá náměstek primátora Chomutova Milan Märc.

Podporu potřebují i lidé s vyššími příjmy, než mají nejchudší

Zástupci iniciativy také apelují na to, aby byla zachována hranice pro vstup do systému podpory bydlení na úrovni 60 % mediánového příjmu jakožto hranice příjmové chudoby. „Domácnosti, které čelí závažným problémům s bydlením a mají o něco vyšší než nejnižší příjmy, nemůžou ze systému vypadávat jakožto ,nezranitelnéʻ. Toto opatření přehlíží fakt, že i mnoho pracujících lidí dnes končí v bytové nouzi, protože bydlení je zkrátka drahé a nedostupné,“ upozorňuje Mikoláš Opletal.

Autor: ČvT, iniciativa Za bydlení

Související články