Zambie: Finanční situace brání nemocným COVID–19 zůstávat v izolaci

Publikováno: 26. 11. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Zambie: Finanční situace brání nemocným COVID–19 zůstávat v izolaci
© Foto: pin

Člověk v tísni ve spolupráci se zambijským ministerstvem zdravotnictví, společností Zamtel a Caritas Česká republika, za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR spustil pilotní projekt, jehož cílem je poskytnout finanční podporu na léčbu a motivovat k izolaci osoby, které byly pozitivně testovány na COVID-19. Tento projekt je zaměřen na hustě obydlené městské čtvrti v Lusace, které jsou považovány za ohniska výskytu COVID-19, ale i dalších infekčních onemocnění.

U finanční podpory rozhoduje rychlost


Každý člověk v této oblasti, který byl pozitivně testován na COVID-19, a pro kterého onemocnění znamená ekonomický problém, má nárok na 500 zambijských kwacha (620 Kč) prostřednictvím mobilního peněžního převodu. Od června letošního roku obdrželo tento příspěvek 655 osob. Celkem bylo vyplaceno 327 500 zambijských kwacha (406 000 Kč).

Vedoucí mise Člověka v tísni Piotr Sasin poukazuje na výsledky průzkumu, z něhož vyplynulo, že hlavním problémem po pozitivním výsledku testu COVID-19 je nedostatek prostředků na pokrytí základních potřeb během izolace. Většina lidí žijících v této oblasti je placená na denní bázi a nemůže si dovolit zůstat deset dní doma. Podle Sasina je rychlost jedním z nejdůležitějších prvků účinné pomoci a konstatuje, že průměrná doba mezi zveřejněním výsledků testů a doručením peněžních poukázek je 20 hodin.

"Většina příjemců naší pomoci uvádí, že jim příspěvek umožnil nakoupit základní potraviny a léky v době izolace, aniž by byli nuceni se uchýlit k lichvářům lidově nazývaným ´Kaloba´," říká vedoucí mise Člověka v tísni Piotr Sasin.



Lastford Miyanda, projektový manažer Člověka v tísni, uvádí, že projekt je určen pro 1 500 osob v Lusace a jeho náklady se odhadují na 750 000 zambijských kwacha (930 000 Kč). Očekává, že po úspěšném dokončení první fáze bude projekt rozšířen na další oblasti země. Miyanda potvrzuje, že hlavní překážkou pro lidi žijící osaměle, matky samoživitelky a další ohrožené osoby je v případě pozitivního výsledku testu na nemoc COVID-19 nedostatek finanční podpory.

Pacienti používají hotovost na nákup potravin a léků

Kapambwe Mulenga, pracovník nemocnice v Chawamě, říká, že finanční podpora umožnila pacientům nakoupit doplňky stravy, jako je například vitamin C. Dodává, že doplňky pomáhají posílit imunitu a napomáhají rychlému zotavení. "Většina pacientů uvedla, že peníze použila na potraviny a léky, které jim pomohly přečkat desetidenní fázi izolace," vysvětluje Mulenga.

Natasha Moyo, která obdržela pomoc od Člověka v tísni, nabádá lidi, aby preventivní opatření proti COVID-19 brali vážně. "Nechala jsem se očkovat, jakmile to bylo možné. Vyzývám všechny Zambijce, aby udělali to samé a pomohli snížit počet případů COVID-19 v zemi" říká.

Autor: Nalishebo Saapi, PIN Zambia Communication Officer

Související články