Zastavte ostřelování civilistů v Sýrii!
Publikováno: 13. 1. 2014 Doba čtení: 4 minutyPraha, Aleppo (14. ledna 2014) – Civilní části severosyrského Aleppa jsou od poloviny prosince 2013 znovu bezohledně ostřelované a bombardované. Obětí nevybíravého útoku v jižní části města se 7. ledna 2014 stali i tři členové místního týmu Člověka v tísni (ČvT), který v Aleppu od konce roku 2012 poskytuje humanitární pomoc. Smrt tří kolegů byla součástí širší tragédie jediného dne, kdy kromě dalších lidí přišlo o život i několik příjemců naší pomoci. Rodiny obětí spolu se syrským týmem ČvT se proto rozhodli zveřejnit jména zesnulých a podrobnosti útoku.
Sedmý lednový den po poledni se pětice místních zaměstnanců ČvT zastavila u jedné z mnoha výdejen, které ČvT zřídil pro distribuci chleba místním strádajícím obyvatelům. Na místě v tu chvíli stálo několik lidí ze sousedství včetně skupiny dětí.
Útok začal kolem půl jedné a během jedné minuty dopadly do obytné čtvrti celkem čtyři rakety země-země. Očití svědkové tvrdí, že střely byly s největší pravděpodobností vypáleny z jedné ze dvou vládních vojenských základen položených západně od místa dopadu. Vzhledem k tomu, že se nejednalo o letecký útok, který by mohl skupinu lidí zaměřit, střely byly do obytné části města vypáleny pravděpodobně naslepo, k čemuž v posledních týdnech dochází pravidelně.
Následky výbuchu byly tragické. Tři zaměstnanci ČvT na následky zranění zahynuli. Koordinátor Amar Al Alo zemřel na místě, zakladatel a vedoucí týmu Qasim Mustafa Qasim a řidič Muhammed Dillo zahynuli při hledání zdravotnického zařízení, které by je bylo schopno ošetřit. „Kromě zaměstnanců ČvT na místě zahynulo pět dětí, které se seběhly v domnění, že se otevírá výdejna chleba. Všechny děti byly z rodin, které ČvT dlouhodobě podporuje,“ říká zaměstnanec ČvT Mohammed F., který byl v osudný moment s kolegy na místě.
Mohammed a další kolega byli lehce zraněni včetně další ženy, která je podle dostupných informací v tuto chvíli již mimo nebezpečí. Na místě byl těsně po zásahu pořízen videozáznam, který otřesné následky útoku dokumentuje. Tragickou ironií osudu je, že distribuční místa pro výdej chleba zřídil ČvT v lednu 2013 právě proto, aby omezil srocování stovek lidí před pekárnami, které se při konfliktu stávaly jedním z terčů leteckých útoků.
Oběti z tohoto místa však nebyly jediné. Jedna z prvních dvou raket zasáhla nedaleko další skupinu lidí. Raketový útok na obytnou čtvrť tak 7. ledna v rozmezí jedné minuty zanechal podle dostupných zpráv celkem 21 mrtvých a několik desítek zraněných.
Člověk v tísni by chtěl ještě jednou vyjádřit hlubokou soustrast rodinám všech pozůstalých a připomenout obětavost a obrovské osobní nasazení našich zesnulých kolegů, kteří poskytovali humanitární pomoc potřebným rodinám ve stále se zhoršujícím bezpečnostním prostředí.
Nejhorší jsou sudové bomby
Tragický incident není ojedinělý a pouze ilustruje barbarské a neakceptovatelné útoky na civilní čtvrti někdejšího hospodářského centra severní Sýrie s více než dvěma miliony obyvatel.
Exilová opoziční skupina Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) se sídlem v Londýně tvrdí, že jen od 15. prosince do konce roku 2013 zemřelo v Aleppu a na jeho předměstích po leteckých či pozemních útocích 517 lidí, z toho 471 civilistů, mezi kterými bylo 151 dětí a 46 žen. Podle BBC pak od poloviny prosince do dnešního dne zemřelo v Aleppu při ostřelování a shazování sudových bomb na 700 lidí a více než 3000 utrpělo zranění.
„Nejhorší jsou sudové bomby, ropné barely naplněné výbušninou a šrouby, úlomky skla a železným šrotem. Armáda je shazuje z velké výšky z vrtulníků,“ říká Mohammed. „Ve dne i v noci nad městem často krouží stíhačky a hledají skupinky lidí nebo světlo v ulicích. Několikrát zasáhly například autobusové nádraží nebo místní tržiště,“ popisuje Mohammed situaci v ostřelovaném městě.
Nevybíravé útoky rychle zhoršují kritickou situaci civilistů, kteří kromě fyzického ohrožení čelí zimě, nedostatku potravin a nedostupnosti zdravotní péče. V posledních dnech situaci navíc komplikují ostré střety mezi umírněnými a radikálními frakcemi povstalců a rebelů.
Rusko přitom jen den po tragickém útoku na civilisty a humanitární pracovník Člověka v tísni zablokovalo v Radě bezpečnosti OSN prohlášení z pera Velké Británie odsuzující armádní bombardování civilních čtvrtí Aleppa raketami a sudovými bombami.
Zastavte útoky na civilisty
Člověk v tísni by chtěl co nejostřeji odsoudit útoky na civilní cíle v Aleppu a vyzývá všechny strany konfliktu, aby tento barbarský a neakceptovatelný způsob vedení bojových operací okamžitě zastavily.
Dále vyzývá členy Rady bezpečnosti OSN, aby znovu projednali zablokovanou rezoluci odsuzující útoky na Aleppo a jednotně ji podpořiili v jejím původním navrhovaném znění.
Na závěr také žádá všechny účastníky nadcházející ženevské mírové konference, aby přednostně projednali a dohodli se na veškerých opatřeních, která by zmírnila otřesný dopad probíhajícího konfliktu na syrské civilisty.
Šimon Pánek, ředitel, Člověk v tísni
Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300
nebo pomocí SMS ve tvaru
DMS SYRIE na číslo 87777
Platbu kartou můžete provést ZDE
(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)
(IBAN CZ1703000000000092329232)