Zima je zásadní problém: Finančně podporujeme Afghánce v nouzi
Publikováno: 17. 5. 2024 Doba čtení: 2 minutyČtyřiapadesátiletá Hanifa žije v malém domě ve vesnici Sang Sulakh ve středním Afghánistánu spolu se svým synem, snachou a nemocnou tchýní. I jejich sousedé mají podobné finanční potíže. „Mám šest dětí, tři syny a tři dcery. Ty jsou vdané. Můj manžel zemřel a synové se odstěhovali. Manžel pracoval jako dělník, a když zemřel přišli jsme o všechny příjmy,“ říká Hanifa.
Hanifa, se svou rodinou, patří ve vesnici k těm, kteří jsou v největší nouzi. Pro ženy je nedostatek pracovních příležitostí, a tak je její situace zoufalá. Její tchýně je vážně nemocná, a navíc bojují s krutou zimou. „Po ztrátě manžela převzal odpovědnost za péči o rodinu můj nejmladší syn. Dříve se staral o naše pole, ale od povodní se musel začít živit jako námezdní dělník. V zimě však pro něj není práce a my jsme odkázáni na podporu humanitárních organizací a ostatních obyvatel naší vesnice,“ vysvětluje.
Většina obyvatel okresu Behsood e Markazi žije pod hranicí chudoby. Tato oblast je v horách a díky odlehlé poloze nemají lidé přístup k základním službám. Část obyvatel farmaří, ale přesto se nedokáží připravit na zimu. Omezené pracovní příležitosti jsou překážkou pro vytvoření zásob na dlouhé zimy. „V horách je zima dlouhá, pracovat venku se tu dá asi jen 3 až 4 měsíce v roce. Z toho, co vyděláme, musíme vyžít po zbytek roku,“ říká Hanifa.
Finanční podpora určená na otop i přikrývky
„Zaměstnanci Člověka v tísni podrobně posoudili finanční situaci každé rodiny. Také se zajímali o to, co nejvíce potřebujeme. Všimli si, že moje devadesátiletá tchýně je velmi nemocná, a tedy potřebuje být v teple a mít dostatečné zimní oblečení,“ vysvětluje Hanifa a dodává: „Díky pomoci Člověka v tísni jsem obdržela 24 370 AFN (7 807Kč). Za tyto peníze jsem mohla nakoupit dřevo, přikrývky a oblečení.“
Během minulé zimy potřebovalo podporu 6,3 milionu lidí. Člověk v tísni s podporou Afghánského humanitárního fondu rozdělil hotovost, určenou na zimní oblečení, deky, otop a další, mezi téměř 13 000 lidí v 51 vesnicích v 6 okresech v Maidan Wardaku ve středním Afghánistánu.