Žížaly pomáhají farmářům na etiopském venkově čelit dopadům změny klimatu

Publikováno: 18. 12. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Žížaly pomáhají farmářům na etiopském venkově čelit dopadům změny klimatu
© Foto: Tsion Girma Degu

Farmářská pole v hornatém etiopském regionu Sidama se mění před očima. Pro Tewabech Talo, která žije v malé vesnici, bylo dříve náročné udržet svoji zahradu při životě. Stejně jako další farmáři v Etiopii, kde je více než 80 % obyvatel závislých na zemědělství, se potýkala se stále narůstajícími problémy spojenými se změnou klimatu, včetně sucha, záplav a degradace půdy. Nepředvídatelné změny ve vývoji počasí jsou pro farmáře náročné. Delší období sucha a ničivé záplavy narušují úrodu a zvyšují nedostatek potravin. Udržitelné zemědělství ale etiopským farmářům může pomoci. 

Ve spolupráci s místními jsme zavedli nové zemědělské postupy. Aby se farmářům opět dařilo, poskytli jsme jim nápady, nástroje a praktické školení na to, jak zlepšit některé dosavadní návyky. Zaměřili jsme se především na ochranu půdy a vody, zemědělství šetrné ke klimatu a integrované řízení povodí.

S místními farmáři jsme se rozhodli vyzkoušet vermikompost. Jedná se o přírodní hnojivo, které vznikne přeměnou organického odpadu na úrodnou půdu. To vše za využití žížal. Tato jednoduchá, ale účinná metoda nejen, že zvýšila množství vypěstovaných plodin, ale přinesla zemědělcům udržitelný způsob na oživení půdy a zajistila její produktivitu pro budoucí generace.

Tewabech byla zpočátku skeptická. 

„Nevěděla jsem, jak to bude fungovat,“ přiznává. „Nikdy předtím jsem vermikompost nepoužívala, ale byla jsem ochotná mu dát šanci.“
„Už nejsem jen farmářka“

Výsledky se dostavily téměř okamžitě. Tewabech si všimla, že se po použití vermikompostu výrazně zlepšila kvalita zeminy. „Půda je bohatší na živiny a moje rostliny vypadají zdravěji,“ říká hrdě. Spolu s novými metodami zavlažování přineslo používání vermikompostu jejímu hospodářství nový impuls, který nečekala. 

„Poprvé jsem měla kontrolu nad tím, v jakém stavu moje zahrada je.“

Tím to ale nekončí. Díky novým znalostem, mohla Tewabech začít pěstovat více druhů zeleniny, ovoce a dalších plodin. Jedním z největších úspěchů pro ni bylo, když si za příjmy z prodeje zeleniny koupila krávu. 

„Za vydělané peníze jsem si pořídila krávu. Nikdy by mě nenapadlo, že bude něco takového možné. Teď můžu investovat do své budoucnosti.“ 

Kráva poskytuje její rodině mléko a další zdroj příjmů.

Tewabech se chtěla o svůj úspěch podělit také s ostatními. 

„Když jsem viděla, jak tyto nové metody fungují, věděla jsem, že se musím dalším lidem z vesnice říct, co jsem se naučila,“ vysvětluje. 

Brzy se o své nové udržitelné zemědělské techniky podělila se svými sousedy.

Její farma se stala vzorem pro ostatní a Tewabech je hrdá na to, že pomohla ostatním přeměnit jejich zahrady. 

„Už nejsem jen farmářka,“ říká. „Teď podporuji všechny, aby změnili své zemědělské postupy.“ 

Nadále se dělí o své znalosti a inspiruje ostatní, čímž pomáhá svému okolí.

„Naše cesta ale není u konce,“ říká Tewabech. „Ještě je toho potřeba hodně udělat, ale vím, že jdeme správným směrem.“ Věří, že s pokračující podporou a společným úsilím se může její vesnici dařit ještě lépe.

V udržitelném zemědělství je budoucnost

„Klíčová je podpora lidí na venkově, zejména znevýhodněných žen. Těmto skupinám představujeme udržitelné zemědělské postupy a činnosti, které jim pomohou zajistit obživu. Je pro mě inspirující být součástí této vlivné práce, která přímý dopad na životy místních lidí, což je jedna z věcí, na kterých si Člověk v tísni zakládá. Pomoc je stále potřeba a my se budeme i nadále snažit spolupracovat s místní komunitou,“ říká Mihireteab Samuel z Člověka v tísni.

Příběh Tewabech je důkazem toho, že zemědělci mohou i přes přetrvávající problémy prosperovat, pokud mají správné znalosti, nástroje a podporu. Tewabech je díky svému úspěchu s vermikompostem vzorem pro ostatní.

V rámci našich aktivit se zabýváme nakládáním s přírodními zdroji, obnovou životního prostředí, vodním hospodářstvím a zemědělstvím, abychom prostřednictvím udržitelných postupů bojovali se změnou klimatu. Podporujeme udržitelné zemědělské techniky, jako je ochrana půdy a vody, zemědělství šetrné ke klimatu a integrované řízení povodí. Zemědělcům poskytujeme nástroje a školení, které zvyšují produktivitu a odolnost vůči klimatické změně.

Díky podpoře České rozvojové agentury můžeme pomáhat Tewabech a mnoha dalším zemědělcům v Sidamě a společně vytvářet budoucnost založenou na udržitelnosti a spolupráci. 

Autor: Tsion Girma Degu

Související články