Znovu a lépe: Turecko rok po zemětřesení

Publikováno: 4. 2. 2024 Doba čtení: 5 minut
Ilustrační snímky - dopad zemětřesení na město Antakya v jižním Turecku.
© Foto: Petr Štefan

Turecko a Sýrii zasáhlo dne 6. února 2023 zemětřesení o síle 7,8 a 7,5 stupně Richterovy škály. Stalo se tak pátým nejničivějším zemětřesením ve 21. století. Tato přírodní katastrofa si vyžádala nejvíce obětí v historii obou zemí a zasáhla celkem 16 milionů obyvatel.

Zemětřesení si vyžádalo celkem 57 000 obětí a desítky tisíc zraněných. Jen v Turecku zemřelo přibližně 51 000 lidí a bylo zde poškozeno na 273 000 budov, což zanechalo 2,3 miliony lidí bez domova. Škody na majetku jsou odhadovány na téměř 800 miliard korun.  

I po roce potřebují obyvatelé Turecka humanitární pomoc.

Přestože od ničivého zemětřesení uběhl již jeden rok, řada obyvatel Turecka je především v postižených oblastech stále závislá na humanitární pomoci.

Poskytli jsme okamžitou pomoc

Bezprostředně po zemětřesení jsme začali vyhodnocovat situaci v oblastech Adiyaman, Hatay, Gaziantep a Kahramanmaras. 

Zpočátku bylo nutné zajistit základní potřeby a zmírnit dopady zemětřesení, které poškodilo mimo jiné také vodovodní a kanalizační infrastrukturu, jejíž poškození představovalo zdravotní riziko pro místní obyvatele. Proto jsme rozdali na 2 500 základních hygienických balíčků, nainstalovali přibližně 500 latrín a rozdali 950 balíků s čisticími prostředky na jejich úklid. Kromě toho jsme 5600 domácnostem poskytli pomoc v podobě hygienických balíčků, které obsahovaly kromě základních hygienických potřeb například také hřebeny, mýdla nebo mycí prostředky na nádobí.

Tuto pomoc jsme mohli poskytnout také díky financování z Klubu přátel Člověka v tísni, sbírky SOS Zemětřesení v Sýrii a Turecku a s podporou organizací Stichting Vluchteling (SV), USAID's Bureau for Humanitarian Assistance a s naším partnerem z  Alliance 2015 - Concern Worldwide.

„Když jsme dostali toalety, náš život se stal o něco jednodušším. Hygienické balíčky nám zajišťují zdraví a umožňují dodržovat osobní hygienu,” říká Khalil, Syřan žijící ve stanu v Turecku. Společně se svou rodinou musel kvůli zemětřesení opustit svůj dům. 

Kromě distribuce hygienických balíčků jsme pomohli místním přečkat mrazivé únorové období. Jedním z problémů je v tuto dobu také brzké stmívání, a proto jsme poskytli místním 1200 elektrických ohřívačů, 1100 solárních světel, 1500 přikrývek, 1000 elektrických ohřívačů vody a přibližně 9000 kusů oblečení. Dále jsme zprostředkovali čtyři elektrické paletové vozíky, které urychlily celou distribuci.  

Udržitelné zotavení a posílení

Už od počátku katastrofy jsme se zaměřovali kromě okamžité pomoci také na dlouhodobou obnovu zasažených komunit. Při obnově země hrají velkou roli především udržitelná řešení, proto jsme se v rámci našich programů zaměřili na oblast udržitelné výživy s cílem dlouhodobě podpořit místní obyvatele.

Jizvy na duši, které po zemětřesení zůstaly, se mnohdy hojí nejhůře. Většina lidí v oblastech zasažených zemětřesením potřebuje psychologickou podporu, a to bez ohledu na jejich věk. Snažíme se předcházet posttraumatické stresové poruše (PTSD) a snižovat míru stresu a úzkostí.  

Zhruba 3500 osobám jsme poskytli psychosociální podporu (PSS), abychom jim pomohli na cestě k uzdravení vytvořením bezpečného a pečujícího prostředí, kde mohou zpracovat své emoce a znovu získat stabilitu ve svém životě. 

Ihned poté, co jsme zajistili bezprostřední potřeby místních  přístřeší, hygienu a teplo, jsme se zaměřili na ekonomickou obnovu a podporu maloobchodníků. V souvislosti s dopady zemětřesení na ekonomiku jsme s finanční podporou společností Doosan Bobcat, Stichting Vluchteling (SV) a Fondu solidarity Decathlon spravovaného Nadací krále Baudouina (KBF) zahájili grantový program pro malé podniky. Tento program podporuje přibližně 1550 místních podnikatelů, kteří přišli o své podniky, při obnově jejich živobytí a s ním i životně důležitých služeb pro místní obyvatele.

„Grant byl pro mě jako lék, záchranné lano; umožnil mi nakoupit potřebné vybavení a nářadí pro můj obchod spolu s materiálem, který potřebuji k přípravě jídla. Mohla jsem se znovu postavit na nohy,“ říká Emine, majitelka místního obchodu s tousty.

 „Navzdory strastem a výzvám je můj pohled na věc pozitivní. Jsem silná žena a udělám cokoli, abych podpořila svou rodinu a dosáhla našich snů; nesmíme ztrácet naději ani se vzdávat," dodává a vysvětluje, jak je důležité být silný tváří v tvář takovým výzvám

Vedat přišel o celou rodinu, ztratil manželku i děti. Kromě toho mu zemětřesení rozbořilo dům a restauraci. Místo čtyř asistentů, které v restauraci dříve měl, může nyní zaměstnávat pouze dva. „Díky mým zaměstnancům, kteří tvrdě pracují, aby podpořili své rodiny, neztrácím motivaci a chuť pracovat,“ říká. 

Přestože děláme vše proto, abychom pomohli co nejvíce malým podnikatelům, řada z nich se stále potýká s mnoha problémy. Své obchody nebo restaurace museli přesunout do speciálně upravených nákladních kontejnerů, které ovšem nevydrží velké teploty nebo silné deště, které nejsou v této oblasti výjimkou. Kontejnery jsou také mnohdy malé a jejich umístění je nevyhovující. Často se nachází daleko od městských center, kam lidé většinou chodí nakupovat. Jejich velikost je limitující především s ohledem na omezené množství zboží, které zde může být uskladněno nebo počet zákazníků, které je místo schopné obsloužit.

„Díky podpoře jsem si mohla pořídit stroje na šití. Ty pro moje podnikání byly naprosto klíčové,“ říká Nurten, která v tomto odvětví pracuje už přes deset let a vyrábí svoje vlastní oblečení. Také ona musela přesunout svoji dílnu do kontejneru a popisuje nám, jakým překážkám zde musí čelit. „Ve svém podniku jsem neměla místo, kam bych mohla svoje šicí stroje dát. Musela jsem je přesunout do obchodu svých známých, kam teď pravidelně chodím, abych mohla pracovat na svých nových produktech, a potom je prodávat u sebe.“ 

Společně usilujeme o vytvoření lepší budoucnosti

Za poslední se rok se naše hlavní zaměření přesunulo od zajištění těch nejakutnějších potřeb k pomoci s vytvořením udržitelné budoucnosti. Lidé zasaženi zemětřesením ale naši pomoc stále potřebují.

Na naší cestě nás čeká sice mnoho překážek, ale také příležitostí k rozvoji. Teď nás čeká nejen hodně práce na přestavbě infrastruktury a obydlí, ale také na spolupráci s naší komunitou. Plánujeme například postavit komunitní centrum, které by podpořilo zapojení místních, sociální soudržnost a nové podnikatelské příležitosti. Těšíme se, že tento dům nebude pro lidi jen obyčejným místem, ale především centrem naděje, vzdělávání a růstu pro všechny. Zaměříme se především na podporu žen, dospívajících a těch nejohroženějších skupin lidí.

I nadále budeme potřebovat na prvním místě solidaritu, podporu a spolupráci. Na naší cestě nás spojují společně prožité těžké chvíle a odhodlání vytvořit silnější a odolnější komunitu. 

Autor: Muhammet Necip Şağar, Člověk v tísni Sýrie

Související články