Zpět doma v bezpečí
Publikováno: 6. 5. 2024 Doba čtení: 3 minutyRok po ničivém zemětřesení, které zasáhlo severní Sýrii a jižní Turecko, se stále objevují příběhy plné naděje. Mezi zasaženými byl i Bašír, 54letý otec sedmi dětí, jehož dům byl během zemětřesení poškozen a zůstat v něm bydlet znamenalo nebezpečí.
Zemětřesení zničilo nebo poškodilo mnoho domů, škol, nemocnic a podniků, což mělo dopad na životy lidí. Zpráva Úřadu pro humanitární záležitosti při OSN zmiňuje, že zemětřesení zničolo a v různé míře poškodilo vice než 10 600 budov, včetně 1 000 škol. Téměř třetina z 601 zdravotnických zařízení je plně nefunkční a dalších 70 z nich bylo vážně poškozeno.
„Šestý únor byl jako noční můra. Probudil jsem se, nezvykle, pět minut před zemětřesením,“ říká Bašír. „Začal jsem budit svou rodinu, zatímco praskaly stěny a strop. Některé zdi se zřítily. Slyšeli jsme, jak lidé venku křičí.“
Vzpomínat na tyto otřesné chvíle bylo pro Bašíra obtížné. Přesto sebral sílu, aby nám svůj příběh plný strachu a naděje vyprávěl.
Bašírova rodina si uvědomila, že si musí najít náhradní místo k bydlení - to dostalo podobu plachty, kterou zavěsili mezi trojnožku a žebřík. Pod touto plachtou se rodina ukrývala dva týdny, dokud jim dobrodinec nenabídl stan. Tento malý takzvaný stan sice rodinu ochránil před silným deštěm, ale neochránil ji před mrazem.
„Ráno někdy zamrzla voda. Museli jsme to vydržet, protože jsme se necítili bezpečně, když jsme se vraceli do domu,“ upřesňuje Bašír.
Oživení naděje, bezpečí a důstojnosti prostřednictvím obnovy domovů
S velkorysou podporou fondu švýcarské Solidarity jsme zahájili projekt obnovy a rehabilitace domů zasažených zemětřesením v severozápadní Sýrii.
Bašír byl mezi 58 lidmi ve své vesnici, jejichž domy byly rehabilitovány „V současné době ČvT obnovuje můj dům. Postavili základy budovy a pilíře. Také opravili poškozené zdi a poskytli nám dveře a okna,“ říká.
Rodina neměla žádný zdroj obživy kromě malého pozemku, který používala k pěstování zeleniny, a tak se snažila vyjít s penězi. Bašír byl vděčný, že se mu podařilo dům opravit a „udělat ještě lepší než před zemětřesením“.
„Chtěl bych poděkovat všem, kteří na tomto projektu pracovali. Bez něj bych svůj dům nemohl opravit. Zůstal bych v tomto stanu navždy,“ uzavírá Bašír.
Rehabilitace v předních oblastech, záchranné lano pro desítky rodin
Útrapy, které prožívají lidé v nouzi po třinácti letech války, se zdvojnásobily, když se lidé v této vesnici před třemi lety ocitli v blízkosti fronty. „Naše obnova domů poškozených zemětřesením v pěti vesnicích na severu Sýrie byla rozšířena o obnovu poškozených domů v Al-Džinah, vesnici na frontové linii,“ říká Thaer, koordinátor oprav přístřeší v organizaci ČvT v severozápadní Sýrii.
Frontové vesnice jsou poměrně nebezpečná místa k životu a pracovní příležitosti nebo přístup k obživě a zemědělské půdě jsou omezené. Abychom tyto obavy vyřešili a zlepšili bezpečnost a důstojnost těchto rodin, obnovili jsme 54 domů v jedné z frontových vesnic v guvernorátu Aleppo na severozápadě Sýrie.
„Naše práce zahrnovala podrobný průzkum vesnice a inženýrské statické posouzení poškozených domů. Sanační práce zahrnovaly rekonstrukci a omítání poškozených zdí, instalaci pilířů a mostů tam, kde to bylo nutné, a opravy vodovodu, kanalizace a elektřiny,“ dodává Thaer.
Díky finančním prostředkům fondu švýcarské Solidarity se nám doposud podařilo obnovit pocit bezpečí, stability a jistoty ve 185 domácnostech v pěti městech a vesnicích na venkově v Idlibu a v 54 domácnostech v jedné z frontových vesnic na venkově v Aleppu.